Δανειστική Βιβλιοθήκη

Ξεκινάει και φέτος ο θεσμός της Δανειστικής Βιβλιοθήκης στο νηπιαγωγείο μας!

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 11 23 180900

Ποιος είναι ο σκοπός;

• Η ανάπτυξη φιλαναγνωσίας και η εξοικείωση των μαθητών/τριων με το βιβλίο.
  • Η ενασχόληση και η από κοινού ανάγνωση γονέα-παιδιού.
  • Τα παιδιά γίνονται υπεύθυνοι αναγνώστες και δανειστές
  • Δημιουργούνται ευκαιρίες για γλωσσική και κοινωνικό συναισθηματική ανάπτυξη στα παιδιά- εμπειρίες με γραφή και ανάγνωση (αναδυόμενος γραμματισμός)

Βασικοί κανόνες δανεισμού:

• Δανείζομαι το βιβλίο κάθε Παρασκευή και το επιστρέφω την Δευτέρα.
  • Είμαι υπεύθυνος/η για το βιβλίο: φροντίζω να μην το λερώσω/μουντζουρώσω/τσαλακώσω.
  • Σε περίπτωση καταστροφής φροντίζω να το αντικαταστήσω.

Χρήσιμες συμβουλές για καλή και δημιουργική ανάγνωση:

Πριν την ανάγνωση

Δείχνετε με το δάχτυλο τη γραμματοσειρά που διαβάζετε.
Δείξτε στα παιδιά το εξώφυλλο του βιβλίου και ζητήστε τους να προβλέψουν το περιεχόμενο(για τι πράγμα νομίζεις ότι μιλάει αυτό το βιβλίο;)
Προτρέψτε τα, να διαβάσουν τον τίτλο του βιβλίου ή να αναγνωρίσουν σε αυτόν γνωστές τους λέξεις ή γράμματα.
Παροτρύνετε τα παιδιά να μιλήσουν για τις δικές τους εμπειρίες, οι οποίες σχετίζονται με την υπόθεση του βιβλίου (π.χ. Εσύ έχεις δει αλεπού;)

Κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης

Παροτρύνετε τα παιδιά να σχολιάζουν την ιστορία καθώς την ακούν (π.χ. Τι λέτε να έγινε; Τι είπαν ο κόρακας με την αλεπού;)
Αναλύστε ότι είναι απαραίτητο, έννοιες και λέξεις του κειμένου που δεν καταλαβαίνουν.
Απευθύνετε πότε-πότε ερωτήσεις, για να ελέγξετε κατά πόσο τα παιδιά κατανοούν το νόημα της ιστορίας.
Ζητήστε από τα παιδιά να προβλέψουν σε ορισμένα σημεία της ιστορίας τι θα συμβεί αργότερα (τι λέτε ότι θα γίνει;)

Μετά την ανάγνωση

Επαναλάβετε στοιχεία της ιστορίας (σκηνικό :που διαδραματίστηκε η ιστορία;, στόχο;, τι ήθελε η αλεπού να πετύχει;)
Βοηθήστε τα παιδιά να συσχετίσουν τα γεγονότα που αφορούσαν τους βασικούς πρωταγωνιστές της ιστορίας, με παρόμοια γεγονότα τις δικής τους ζωής.
Να υποβάλλουν ερωτήσεις σχετικές με το περιεχόμενο του βιβλίου.
Να ζωγραφίσουν εικόνες σχετικές με το κείμενο , να «εξερευνήσουν» γράμματα και λέξεις ή να αντιγράψουν μερικές απ’ αυτές.
Να συνθέσουν μια παρόμοια δικιά τους ιστορία.

Βοηθήστε τα παιδιά να αγαπήσουν το βιβλίο:
Φροντίστε τα παιδιά να έχουν τα δικά τους βιβλία, έντυπο υλικό και γραφική ύλη
Προσφέρετε  ευκαιρίες για αναγνωστικές εμπειρίες εντός και εκτός σπιτιού.
Καλλιεργείτε θετικό κλίμα απέναντι στην ανάγνωση, επιβραβεύοντας το παιδί για την επιλογή του αυτή.

Κάθε βιβλίο είναι και ένα  νέο ταξίδι στη γνώση, στη φαντασία, στην δημιουργικότητα!

(Υλικό αντλήθηκε από εδώ)