Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 9-24 Οκτωβρίου 2021 (Code Week 2021)

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.  Η συμμετοχή μας σε αυτή τη δράση έγινε με την  δραστηριότητα: Σπάσε τον Κώδικα (Crack the Code) και διαμορφώθηκε ως εξής: Μέσα σε ένα πλέγμα οι μαθητές/τριες ζωγραφίζουν με μαρκαδόρο  μια εκόνα κ στην συνέχεια την κωδικοποιούν χρησιμοποιώντας ένα σύστημα. Συγκεκριμένα για κάθε μαύρο τετράγωνο χρησιμοποιούν τον αριθμό 1 ενώ για κάθε λευκό τον αριθμό 0. Έτσι δίπλα από κάθε σειρά γράφουν τον κώδικα.

Η παραπάνω υπολογιστική δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε χωρίς κάποιον εξοπλισμό ή σύνδεση στο διαδίκτυο. Ο προγραμματισμός είναι ο ταχύτερος τρόπος να υλοποιήσουμε τις ιδέες μας και ο αποτελεσματικότερος τρόπος να αναπτύξουμε τις ικανότητες μας σε θέματα υπολογιστικής σκέψης. Ο βασικός σκοπός των δραστηριοτήτων χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο είναι να παρακαμφθούν τα εμπόδια πρόσβασης σε αυτόν  και ο προγραμματισμός να εισέλθει στο σχολείο.

Για την συμμετοχή  μας λάβαμε και το αντίστοιχο Πιστοποιητικό.