ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ -ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

colored pencils 1506589 1280

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ
Σας προσκαλούμε στο νηπιαγωγείο μας ,την ΠΕΜΠΤΗ 19-9-2024 ΩΡΑ 5.00 μμ .
για να μιλήσουμε για τα παιδιά και τον προγραμματισμό του νηπιαγωγείου μας για την φετινή χρονιά.
Στο τέλος της ενημέρωσης θα γίνουν οι εκλογές για το νέο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων.
Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Ένα γλυκό καλωσόρισμα

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους παλιούς και νέους μαθητές μας. Ένας ανεμόμυλος γεμάτος χρώμα με  μια καραμελίτσα  για να γλυκάνουμε τις πρώτες στιγμές τους και ένα γράμμα  από τις νηπιαγωγούς  για τους γονείς.

καλαθι

Πρώτες στιγμές στο νηπιαγωγείο και για πολλούς γονείς, που αποχωρίζονται τα μικρούλια τους για πρώτη φορά.

Προσπαθώντας να κατευνάσουμε τις ανησυχίες τους, τους υποσχόμαστε ότι θα  είμαστε σαν δεύτερες μανούλες για τα παιδάκια τους .

Καλή χρονιά να έχουμε.

Αγιασμός νέας σχολικής χρονιάς

αγιασμος

Αγαπητοί γονείς ,

ο αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2024-2025,  θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 09:30 π.μ. από κοινού με το  2ο Δημοτικό Σχολείο  Γιάννουλης, στον προαύλιο χώρο  του δημοτικού σχολείου.

Οι μαθητές θα προσέλθουν με τους γονείς/κηδεμόνες τους .

Με το πέρας του αγιασμού θα πραγματοποιηθεί σύντομη ενημέρωση στο χώρο του νηπιαγωγείου.

Ευχές για μία δημιουργική και ανέμελη σχολική χρονιά ,με υγεία.

Ολυμπιακοί Αγώνες -Παρίσι 2024

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι αθλητική διοργάνωση πολλών αθλημάτων που γίνεται κάθε τέσσερα χρόνια. Η καταγωγή των αγώνων είναι από την Αρχαία Ελλάδα και έχουν αναβιωθεί από τον Γάλλο βαρώνο Πιέρ ντε Κουμπερτέν και τον Έλληνα Δημήτριο Βικέλα στα τέλη του 19ου αιώνα. Οι Αγώνες της Ολυμπιάδας, τελούνται κάθε τέσσερα χρόνια από το 1896 και μετά, με εξαίρεση τις χρονιές κατά τη διάρκεια των Παγκόσμιων Πολέμων

parisi eiffel olympiakoi agones 2024.jpg

Οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 ή αλλιώς Παρίσι 2024, είναι μία διεθνής αθλητική διοργάνωση που έλαβε χώρα από τις 26 Ιουλίου έως τις 11 Αυγούστου 2024 στο Παρίσι και σε 16 πόλεις στη μητροπολιτική Γαλλία αλλά και στη γαλλική αποικία της Ταϊτής.  Το Παρίσι έχει φιλοξενήσει άλλες δύο φορές Ολυμπιακούς Αγώνες, μία το 1900 και μία το 1924.

Γνωρίσαμε τα αγωνίσματα των ολυμπιακών αγώνων από την αρχαιότητα που έγιναν οι πρώτοι αγώνες στην χώρα μας, αλλά και τα σημερινά .

Ζωγραφίσαμε τις προτιμήσεις μας

ρυθμ1 ρυθμ2 ρυθμ3 ποδο1 ποδο2 ποδο4 ποδο5

Καλεσμένος στο νηπιαγωγείο μας ,πατέρας μαθήτριας μας ,ο κύριος Καλτσουνάς ,με πολλή  χαρά μοιράστηκε μαζί μας τις αναμνήσεις του από την συμμετοχή του, σαν λαμπαδηδρόμος , στους ολυμπιακούς αγώνες του 20ο4 που έγιναν στην Αθήνα.

δαδα μπαμπας1 μπαμπας2

Η δική μας φλόγα

φλογα φλογ1 φλ΄γ2 φλογ3

Οι ολυμπιακοί κύκλοι που ενώνουν τους λαούς.

εκεχειρ αιφελ1 αιφ2 αιφελ3

Είμαστε περήφανοι για τους έλληνες αθλητές που πήραν μέρος στους αγώνες .Θα θέλαμε να τους μοιάσουμε.

Η απλότητα της διατροφής μας -Τρώμε υγειινά

Όταν δεν υπήρχαν τα σούπερ μάρκετ  και οι γιαγιάδες σκαρώναν κάτι απλό για να χορτάσουν τα πολλά παιδάκια τους.

Τα βασικά υλικά στην διατροφή μας και πως μεγάλωσαν με αυτά πολλές γενιές ανθρώπων,απλά και υγειινά

Λάδι-αλεύρι -τυρί-νερό

Δ1 Δ2 Δ3 Δ4 Δ5

Έτοιμο το τυρόψωμο σαν το παραμύθι που διαβάσαμε <<Η ιστορία ενός καλοψημμένου τηγανόψωμου>>

Το λάδι είναι το υγρό χρυσάφι

Λ Λ1 Λ2 Λ3 Λ4 Λ5 Λ6 Λ7 ΛΑΔΕΝΙΑ  Καλή μας όρεξη !!!

Ώρα για τις βιταμίνες μας .Η φύση φροντίζει για αυτό.Έτοιμη η φρουτοσαλάτα μας.

ΦΡΟΥΤ ΦΡΟΥΤΑ

Μετάβαση στο δημοτικό.Πως θα γίνει πιο εύκολη για τα παιδιά μας.

ψυχολογος Στο νηπιαγωγείο μας  πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα πρόληψης με θέμα «Σχολική Προσαρμογή» σε γονείς και κηδεμόνες του σχολείου.Εισηγήτρια του προγράμματος  η ψυχολόγος Βλόστου Στυλιανή ,από τον Σύλλογο «Το Χαμόγελο του Παιδιού»Το πρόγραμμα διήρκησε 2 ώρες. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος παρουσιάστηκε η Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 και η Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000.

Περιγραφή Προγράμματος
Μεταξύ παιδιών και γονιών/φροντιστών δημιουργείται ένας εξαιρετικά σημαντικός, συναισθηματικός δεσμός, ο οποίος διέπεται από ποικίλα χαρακτηριστικά. Η εκδήλωση άγχους, όταν τα παιδιά αποχωρίζονται ή φοβούνται ότι θα πρέπει να αποχωριστούν τους γονείς/τα πρόσωπα φροντίδας, είναι μια φυσιολογική και αναμενόμενη αντίδραση, ιδίως στην παιδική ηλικία. Η προσαρμογή στη συνέχεια είναι η τάση του ανθρώπου να εξοικειώνεται και να εναρμονίζεται δυναμικά και δημιουργικά προς κάθε αλλαγή του κοινωνικού του περιβάλλοντος όπως για παράδειγμα με τη μετάβασή τους  από τη μια σχολική βαθμίδα στην επόμενη. Υπάρχουν τρόποι να προσαρμοστούν τα παιδιά μας στις αλλαγές; Πως μπορούμε να τα βοηθήσουμε και τι όρια μπορούμε να θέσουμε;
Ευχαριστούμε τους γονείς που συμμετείχαν στην ενημέρωση .