ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Απρ 20201

Σήμερα είναι Τετάρτη 1 Απριλίου 2020. Καλημέρα παιδιά

Ένα παιχνίδι μας στο learning apps βρίσκοντας τα γράμματα της λέξης ΚΑΛΗΜΕΡΑ στον παρακάτω σύνδεσμο

κι άλλο ένα παιχνίδι για τις μέρες της εβδομάδας στον παρακάτω σύνδεσμο

Ο Απρίλης είναι το δεύτερο παιδάκι της μαμάς Άνοιξης

Ένα παιχνίδι μας στο learning apps με την γραφή των μηνών της Άνοιξης στον παρακάτω σύνδεσμο

ένα παιχνίδι επίσης για τους μήνες της Άνοιξης στον παρακάτω σύνδεσμο

Ένα παιχνίδι γλώσσας-αντιστοίχησης μηνών στον παρακάτω σύνδεσμο

παιχνίδι αντιστοίχισης λέξεων στο Wordwall, για τους μήνες

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να ζωγραφίσετε στον υπολογιστή τον Απρίλη έτσι όπως τον ονειρεύεστε

ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΤΕ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Ο Απρίλιος, ή Απρίλης είναι ο τέταρτος μήνας του έτους ανήκει στην εποχή της Άνοιξης . Απρίλιος σημαίνει «ανοίγω».

Ο καιρός «ανοίγει» και έρχεται η Άνοιξη. Ο ελληνικός λαός αποκαλεί τον μήνα αυτόν και με τα ονόματα ΑπρίληςΑπρίλες, και Λαμπριάτης από την  μεγάλη θρησκευτική γιορτή της Λαμπρής , του Πάσχα δηλαδή, που είναι συνήθως το μήνα αυτό. Ο Απρίλιος και ο Μάιος θεωρούνται οι μήνες των λουλουδιών εξ ου και η ονομασία Απριλομάης: «Ο Απρίλης με τα λούλουδα κι ο Μάης με τα ρόδα«. Χάρη στην ανοιξιάτικη σύνδεσή του ο Απρίλης τραγουδήθηκε ιδιαίτερα από τους ποιητές αλλά και από τον λαό μας: «Έστησ’ ο Έρωτας χορό με τον ξανθό Απρίλη» . Η ενασχόληση, επίσης, του λαού μας με την γεωργία μας έχει δώσει  και πολλές άλλες παροιμίες και  στιχάκια. Για τις απριλιάτικες βροχές, για παράδειγμα, λέγεται το εξής: «Αν κάνει ο Μάρτης δυο νερά κι ο Απρίλης άλλο ένα, χαρά σε κείνο το ζευγά που ‘χει πολλά σπαρμένα». Σ’ άλλες πάλι περιοχές ο Απρίλης αποκαλείται και «Γρίλλης» (γκρινιάρης) επειδή στον μήνα αυτόν τελείωναν τα αποθέματα της προηγούμενης συγκομιδής και δημιουργούνταν οικογενειακές γκρίνιες. Αποκαλείται και τιναχτοκοφινίτης επειδή τινάζουν τα κοφίνια για να τα καθαρίσουν: «Απρίλης, γρίλλης, τιναχτοκοφινίτης». Αναφέρεται, επίσης, και ως Αϊ-Γεωργίτης λόγω της εορτής του Αγίου Γεωργίου στις 23 του μήνα, η οποία γιορτάζεται με διάφορους αθλητικούς και ιππικούς αγώνες. Οι κτηνοτρόφοι, και οι Σαρακατσάνοι, θεωρούν τον Άγιο Γεώργιο προστάτη τους.

Η «Πρωταπριλιά» με τα αθώα ψέματά της είναι ένα πανευρωπαϊκό έθιμο. Επειδή τον Απρίλιο ο καιρός καλοσύνευε συνήθιζαν την πρωταπριλιά να πηγαίνουν για ψάρεμα. Τις περισσότερες φορές γύριζαν φυσικά με άδεια χέρια, κι έτσι κατέφευγαν σε ψεύτικες ιστορίες για μεγάλα ψάρια. Στη χώρα μας διαγωνίζονται για το ποιος θα πει το μεγαλύτερο ψέμα, όπως το: «Έλα να πούμε ψέματα/ ένα σακί γιομάτο/ φόρτωσα ένα μπόντικα/ σαράντα κολοκύθια/ κι απάνου στα καπούλια του/ ένα σακί ρεβύθια».

Ένα παιχνίδι μας στο learning apps με τις ονομασίες του Απρίλη στον παρακάτω σύνδεσμο

Με την βοήθεια ενός ενήλικα που θα σου διαβάζει την παροιμία λύσε την παρακάτω άσκηση στον υπολογιστή σου να δεις αν έμαθες καλά τις παροιμίες αυτές του Απρίλη στον παρακάτω σύνδεσμο

Μερικές ακόμα παροιμίες για τον Απρίλη

Αν κάνει ο Μάρτης τρία νερά κι ο Απρίλης άλλα δύο, να δεις του Μάρτη τα κουκιά, τ’ Απρίλη τα σιταράκια, να δεις το γέρο- Κρίθαρο πώς τρέφει τη μουστάκα

-Απρίλης φέρνει την δροσιά, φέρνει και τα λουλούδια

-Απρίλης – Πασχαλιά, χελιδόνια, φως, χαρά

-Απρίλης – Μάης, κουκιά μεστωμένα.

-Απρίλης με τα λούλουδα και τα τρανά τα ψέματα

-Ήρθ’ ο Απρίλης με χαρά, με τα κόκκινα τ’ αυγά.

Ο Απρίλης έχει τη δροσιά κι ο Μάης τα κεράσια.

Το νερό του Απριλιού, είναι πλούτος του κόσμου

Του Απρίλη η βροχή, κάθε σταγόνα και φλουρί.

Ως τ’ Απριλιού τις δεκαοχτώ να ‘χεις τα μάτια σου ανοιχτά. Περάσανε οι δεκαοχτώ, άραξε πάνω σ’ ένα αυγό. (δηλ. Οι γεωργοί ανησυχούν για τον καιρό μέχρι τις 18 Απριλίου)

Ένα βιβλίο με τις παροιμίες του Απρίλη στον παρακάτω σύνδεσμο

βιβλίο με παροιμίες του Απρίλη

Ένα ακόμα παιχνίδι στο learning apps με όλες τις παροιμίες του Απρίλη στον παρακάτω σύνδεσμο

Εργασίες για το σπίτι

-Ζωγραφίστε όποια παροιμία του Απρίλη θέλετε και γράψτε όπως μπορείτε την παροιμία αυτή.

-επιλέξτε από τα παρακάτω φύλλα εργασίας ή δημιουργείστε δικές σας εργασίας με πρότυπο παρόμοιο των παρακάτω φύλλων εργασίας

AΣ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΡΙΛΗ

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Από την Κυρία Μαρία και την Κυρία Σοφία και την Κυρία Νίτσα

1. 29/05/1453: «Πτώση» της Κωνσταντινούπολης. Η Πόλις εάλω έπειτα από πολιορκία ενός χρόνου.