1 Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ Β΄ Αθήνας IONIA CENTER Λεωφ. Ηρακλείου 269 Νέα Ιωνία

1o KΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β ΑΘΗΝΑΣ

Σκοπός των ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.

είναι η υποστήριξη των μαθητών-τριών  και  των σχολικών μονάδων της περιοχής αρμοδιότητάς τους για τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων ανεξαιρέτως των μαθητών-τριών  στην εκπαίδευση και την προάσπιση της αρμονικής ψυχοκοινωνικής τους ανάπτυξης και προόδου.

• 3699/2008 Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση ατόμων με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
  • 4823/2021 Αναβάθμιση του σχολείου, ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και άλλες διατάξεις.    Άρθρ. : 11, 53, 54

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Tα  ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ  δύνανται να γνωματεύσουν Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες μαθητών-τριών που φοιτούν μέχρι και την Α’ τάξη Λυκείου και οι οποίοι-ες δεν έχουν συμπληρώσει το δέκατο όγδοο (18ο) έτος της ηλικίας τους. (N.4823/2021,αρθρ. 53 &3)

Το 1ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β΄ΑΘΗΝΑΣ

Αξιολογεί και υποστηρίζει μαθητές-τριες των σχολικών μονάδων των Δήμων: ΔΗΜΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ,  ΔΗΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΔΗΜΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κηφισιά-Εκάλη-Ερυθραία), ΔΗΜΟΣ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ – ΠΕΥΚΗΣ, ΔΗΜΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ, ΔΗΜΟΣ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ, ΔΗΜΟΣ ΦΙΛΟΘΕΗΣ –  Π.ΨΥΧΙΚΟΥ με την προϋπόθεση ότι αυτές βρίσκονται ανάμεσα στις οδούς Κηφισίας και Εθνικής Ε75.

Τηλέφωνα επικοινωνίας:

Γραμματεία- Γραφείο Προϊσταμένης: 210 2719857

Γραμματεία: 210 2797176
e mail  :
Για γονείς μόνο (αιτήσεις, ερωτήματα…):  ait1kedvath@sch.gr
Για σχολεία (περιγραφικές εκθέσεις…): 1kedasybath@sch.gr
Διοικητικές Υπηρεσίες (φορείς, εκπαιδευτικοί…): 1kesyvath@sch.gr

Διαδικασία αίτησης αξιολόγησης

Σχετικά με τη διαδικασία αίτησης αξιολόγησης, παρακαλούμε επισκεφτείτε τον ακόλουθο σύνδεσμο: Αίτηση αξιολόγησης

Σημαντικό:

Οι  αιτήσεις για αξιολόγηση/επαναξιολόγηση των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών /τριών της περιοχής ευθύνης του 1ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ Β’ ΑΘΗΝΑΣ γίνονται μόνο ηλεκτρονικά στο ιστολόγιο της υπηρεσίας με την εξής διαδικασία:

1. Συμπλήρωση από γονέα/κηδεμόνα: -εντύπου  1 αν πρόκειται για πρώτη αξιολόγηση -εντύπου 2 αν πρόκειται για επαναξιολόγηση
  2. Συμπλήρωση υποχρεωτικά της Υπεύθυνης Δήλωσης  και από  τους 2 γονείς/κηδεμόνες, του Ν.1599/1986  μέσω του Gov.gr  όπου δηλώνουν ότι «είμαι ο γονέας του/της μαθητή/τριας……., συναινώ στην αίτηση & στην αξιολόγησή του/της από το 1ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β΄ Αθήνας και τα δικαιολογητικά που υποβάλλω είναι γνήσια και αληθή». Έντυπο Υπεύθυνης Δήλωσης  ή  σύνδεσμος GOV: https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/ekdose-upeuthunes-deloses.
  3. Πρόσφατο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης.
  4. Αποστολή όλων των εντύπων στο e-mail  ait1kedvath@sch.gr

Μετά την παραλαβή του ηλεκτρονικού μηνύματος από τη γραμματεία της υπηρεσίας, ο γονέας/κηδεμόνας λαμβάνει απαντητικό e-mail με τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης που αντιστοιχεί σε Αριθμό Μητρώου του/της μαθητή-τριας.

Παρακαλείσθε να στέλνετε τα συμπληρωμένα έντυπα σε εκτυπώσιμη μορφή. Αποφύγετέ τη μορφή jpg (συγκεκριμένα φωτογραφία από κινητό).

Σημαντικό:

Κατά την συνεργασία με τους γονείς-κηδεμόνες για τη συμπλήρωση του ψυχοκοινωνικού ιστορικού ζητούνται φωτοαντίγραφα των παρακάτω εγγράφων (ανάλογα με το είδος της αίτησης/αξιολόγησης/ιδιαιτερότητας των εκπαιδευτικών δυσκολιών κ.τ.λ.)

1. Αντίγραφο Ιατρικών/Ιατροπαιδαγωγικών Γνωματεύσεων/Παιδοψυχιατρικής Εκτίμησης/Εκτίμηση Παιδίατρου-Αναπτυξιολόγου (εφόσον υπάρχουν). ΠΡΟΣΟΧΗΗ προσκόμιση ιατρικών γνωματεύσεων είναι ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ για τα αιτήματα που αφορούν Παράλληλη Στήριξη – ΕΒΠ  (σε παιδιά Δημοτικού-Γυμνασίου-Λυκείου είναι προτιμότερη  Παιδοψυχιάτρική εκτίμηση και όχι εκτίμηση παιδιάτρου-αναπτυξιολόγου).
  2. Αντίγραφο προηγούμενης Γνωμάτευσης (εφόσον υπάρχει).
  3. Αντίγραφο δείγματος γραπτού λόγου μαθητή/τριας.
  4. Αντίγραφο βαθμολογίας.
  5. Θεραπευτική – Συμβουλευτική παρέμβαση (Αντίγραφα εκθέσεων θεραπευτών, εφόσον υπάρχουν).

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ/ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ

• Αντίγραφο Διαζευκτηρίου και Επιμέλειας τέκνων (εφόσον υφίσταται διαζύγιο/διάσταση)

Σύμφωνα με την παράγραφο 8 του Άρθρου 11 του Ν.4823/21:

«Για την αξιολόγηση και την έκδοση σχετικής αξιολογικής έκθεσης απαιτείται η συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων. Η συναίνεση δηλώνεται εγγράφως».

Σύμφωνα με το Κεφ. Β’, Άρθρο 12 του Ν.4800/21-05-2021:

«Όταν η επιμέλεια ασκείται από τον έναν γονέα ή έχει γίνει κατανομή της μεταξύ των γονέων, οι αποφάσεις…για ζητήματα εκπαίδευσης που επιδρούν αποφασιστικά στο μέλλον του (τέκνου), λαμβάνονται από τους δύο γονείς από κοινού».

ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Για την αξιολόγηση αναγκαία είναι :

Περιγραφική παιδαγωγική έκθεση σχετική με τη μαθησιακή επίδοση και συμπεριφορά του μαθητή/τριας, την οποία εισηγείται ο/η υπεύθυνος/η εκπαιδευτικός του τμήματος, ή/και του Τμήματος Ένταξης/Παράλληλης Στήριξης, σε συνεργασία με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς της τάξης, τον  ψυχολόγο του σχολείου και τα μέλη της Ε.Δ.Υ.  (αν υπάρχουν) . Αφορά ΜΟΝΟ τα σχολεία.

Πρότυπα παιδαγωγικών εκθέσεων

Κατάλογος φορέων Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων