Υλοποίηση προγράμματος για τη μετάβαση στο Γυμνάσιο

Στο σχολείο μας φέτος υλοποιήσαμε το καινοτόμο πρόγραμμα «Γυμνάσιο, ερχόμαστε» για να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά της ΣΤ΄τάξης  για τη μετάβασή τους στο Γυμνάσιο.

Κάθε φορά που στη ζωή μας μεταβαίνουμε από μια παλιά, οικεία κατάσταση σε μια άλλη, νέα και άγνωστη, γεννιούνται μέσα μας αντιφατικά συναισθήματα.

Κάθε νέα κατάσταση μας προκαλεί φόβο και ελπίδα ταυτόχρονα. Φόβο για το άγνωστο και ελπίδα ότι το νέο θα φέρει κάτι καλό. Μοιάζει με ταξίδι σε έναν καινούριο τόπο, το οποίο προσφέρει τη χαρά της ανακάλυψης των πραγμάτων που θα μας χαρίσουν νέα βιώματα, θα μας γνωρίσουν νέα πρόσωπα

και συγκινήσεις, που ενέχουν την ελπίδα ενός εσωτερικού ανοίγματος. Ταυτόχρονα νιώθουμε και φόβο μήπως χαθούμε στους άγνωστους δρόμους, μήπως δεν καταλάβουμε τη γλώσσα αυτών των «άλλων ανθρώπων» και τελικά δεν καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους. Κάπως έτσι βιώνουν και τα παιδιά του δημοτικού τη μετάβασή τους στο γυμνάσιο.

Νιώθουν χαρά για το μεγάλωμά τους και τη μετάβασή τους σε μια ανώτερη εκπαιδευτική βαθμίδα, αλλά και αγωνία μήπως χαθούν στους χώρους του καινούριου σχολείου, αγωνία αν οι καινούριοι φίλοι τούς συμπαθήσουν, άγχος για το αν θα κατανοήσουν τους καινούριους δασκάλους και τα νέα μαθήματα.

Κυρίαρχη είναι η εξής σκέψη: Άραγε τι απαιτεί η νέα κατάσταση από μένα; Θα τα καταφέρω;

Σκοπός της εν λόγω εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι να βοηθήσει τους μαθητές να εκφράσουν και να αναγνωρίσουν τα συναισθήματα του φόβου και της αγωνίας που νιώθουν, έτσι ώστε να προχωρήσουν με περισσότερη αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα.

Κατ’ ουσίαν πραγματεύεται θέματα επικοινωνίας και κοινωνικών δεξιοτήτων, τα οποία θα τους βοηθήσουν στην εύκολη μετάβαση και προσαρμογή τους στο νέο σχολείο. Θεωρώ ότι ο ρόλος των δασκάλων που θα εμπλακούν σε αυτή τη διαδικασία είναι πολύ σημαντικός, συνεπώς η συμβολή τους

στους μαθητές θεωρείται απολύτως αναγκαία.

Καλλιόπη Μουλά

Ψυχολόγος

Επ. Υπεύθυνη ΚΠ «Σταθμός»

4 5 6

7 8 9

10 11  12

19 20 21

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τη Διευθύντρια του Σχολείου, Σαρρούδη Ιωάννα, και τον εκπαιδευτικό της Στ΄τάξης, Σιαήλη Κωνσταντίνο.