Συλλέγω καπάκια για καλό σκοπό

Στο πλαίσιο της καλλιέργειας στάσεων στην κατεύθυνση της μεγαλύτερης κοινωνικής συμμετοχής και της συνειδητής ανάληψης πρωτοβουλιών για συγκεκριμένες δράσεις, ώστε τα παιδιά να «νοιάζονται και να δρουν»  πραγματοποιήθηκε με αρκετή επιτυχία η συλλογή καπακιών από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

Μετά την πρωινή προσευχή, όλα τα παιδιά συγκεντρώθηκαν και ενημερώθηκαν για την ποσότητα των καπακιών που συνέλεξαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.

Αρχικά μαθητές/ήτριες των μεγαλύτερων τάξεων μίλησαν στα πρωτάκια για τη συγκεκριμένη δράση και τους κάλεσαν να πάρουν μέρος και αυτοί/ές στη δράση.

Ήδη από την επόμενη ημέρα τα παιδιά με ενθουσιασμό ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και άρχισαν να συγκεντρώνουν καπάκια.

Τα καπάκια (230 κιλά) στάλθηκαν στον Σύλλογο Παραπληγικών και κινητικά αναπήρων του Νομού Πέλλας.

Συντονισμός εκπαιδευτικού και παιδιών στην τάξη

Πώς να μείνω συντονισμένος με τα παιδιά της τάξης μου

Oδηγίες για τον εκπαιδευτικό:

Πώς μπορώ να το πετύχω

1. Μαθαίνω ότι μπορώ για τα προσωπικά τους ενδιαφέροντα, τα χόμπι τους, τις ιδιαίτερες ανάγκες τους.

Αυτό με βοηθάει

α)  να έχω ένα αντιστάθμισμα σε περίπτωση που δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά με το γνωστικό αντικείμενο. Έτσι, μπορώ να τους επαινέσω για κάτι άλλο που κάνουν καλά.

β) να κερδίσω περισσότερο τη συμπάθειά τους

1. Φροντίζω μέσα από το μάθημά μου να αναδεικνύω καταστάσεις που αποπνέουν:

Καλοσύνη-Ενσυναίσθηση

Αλληλεγγύη και όρια

Συνεργασία

Ευγένεια

Σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα

Προσωπική και κοινωνική υπευθυνότητα

Σεβασμό στη διαφορετικότητα και οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό θα ήταν ωφέλιμο να έχουν οι μαθητές μου σαν παράδειγμα και σαν άκουσμα.

Ακολουθούν μερικά παραδείγματα:

«Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που βοήθησες να στολίσουμε την αίθουσα για τη γιορτή Γιάννη.»

«Σε είδα Μάρκο στην εκδρομή  πόσα καλάθια έβαλες και πώς βοήθησες τη Μαρία να μάθει και εκείνη»

Σε άκουσα, Δημήτρη, στη χορωδία πόσο καλά είπες εκείνο το τραγούδι.»

«Αν δεν ήσασταν εσείς Μάρκο και Ειρήνη να βοηθήσετε μετά τη σχολική γιορτή να μαζέψουμε κάποια πράγματα, δεν ξέρω και εγώ τι ώρα θα είχαμε φύγει.»

1. Προσπαθώ να εξηγώ τους λόγους που μπαίνουν κανόνες και όρια.
  2. Συζητώ μαζί τους όποτε βρίσκω την ευκαιρία, χρησιμοποιώντας περιστατικά από τη σχολική ζωή, από τις ειδήσεις ως αφορμή για συζήτηση.
  3. Προσπαθώ να είμαι δίκαιος.

6.Όταν δεν υπάρχει χρόνος για συζήτηση κάποιες ημέρες υπόσχομαι στους μαθητές μου ότι θα βρω λίγο χρόνο σύντομα να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

7. Προσπαθώ να κρατάω τις υποσχέσεις μου.

8.Μοιράζομαι μαζί τους κάποιες μικρές αλλά ευχάριστες/αστείες στιγμές κατά τη διάρκεια της ημέρας στο διάλειμμα, κενή ώρα, εκπαιδευτική εκδρομή, ακόμη και κατά τη διάρκεια του μαθήματος, όταν αισθάνομαι ότι αυτό δεν διαταράσσει την ομαλή ροή του.

9. Δημιουργώ ευκαιρίες για να μιλήσω στα παιδιά για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, τη σημασία τους και τον σεβασμό στη διαφορετικότητα του άλλου.

10. Προσπαθώ με όποιον τρόπο μπορώ και μου επιτρέπει η καθημερινότητά μου να γίνομαι κι εγώ ένα καλό παράδειγμα για τους μαθητές μου.

Μιλώ ευγενικά στους συναδέλφους μου.

Κάνω υπομονετικά κάποια πράγματα.

Πετώ έστω  και το παραμικρό χαρτί στον κατάλληλο κάδο, γιατί οι μαθητές παρατηρούν τα πάντα.

Απαντώ με την ίδια σοβαρότητα και στις έξυπνες και στις αφελείς ερωτήσεις.

Living without bullying

Διάκριση στον διαγωνισμό “Bravo schools 2019”

Το σχολείο μας συμμετείχε στον  Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό “Bravo  Schools” για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και έλαβε διάκριση  στην κατηγορία «Σχέδια Μαθήματος» στον Στόχο 11 με τη συμμετοχή του με τίτλο «Η σημασία της αειφορικής διαχείρισης του νερού μέσα από το παραμύθι  Λειψυδρία στη Νεροχώρα».

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 294 σχολεία με 738 σχολικές προσεγγίσεις για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου χωρίς φτώχεια, πείνα και ανισότητες, με αξιοπρεπή εργασία και καλή εκπαίδευση. Ενός κόσμου ειρηνικού χωρίς την απειλή της κλιματικής αλλαγής, που μέσα από τις αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης, θα μεριμνά για τις ανάγκες όχι μόνο της σημερινής γενιάς, αλλά και των μελλοντικών γενεών.

Συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό Αγγίδου Χρυσή και στους/στις μαθητές/ήτριες της Δ1 τάξης του σχολείου μας.