Η Πυροσβεστική στο σχολείο μας

Tην Τρίτη 12/11/19 στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης του εκπαιδευτικού προσωπικού του σχολείου και των μαθητών /τριών  σε θέματα πυροπροστασίας και πυρόσβεσης  πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από εκπαιδευμένο προσωπικό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου ενημερώθηκαν για τα μέσα πυρόσβεσης και τα προληπτικά μέτρα που πρέπει να λαμβάνονται για την αντιμετώπιση κινδύνων σε περίπτωση πυρκαγιάς και διατύπωσαν πολλά ερωτήματα τα οποία απαντήθηκαν με απλό και κατανοητό τρόπο από τους εκπροσώπους του Πυροσβεστικού Σώματος. Έγινε αναφορά, επίσης, και στο έργο των εθελοντών πυροσβεστών.

Ιδιαίτερο ενθουσιασμό έδειξαν κατά τη διάρκεια επίδειξης της χρήσης του πυροσβεστήρα και,  ιδιαίτερα, όταν κλήθηκαν να κρατήσουν και να χρησιμοποιήσουν την πυροσβεστική μάνικα με την καθοδήγηση των πυροσβεστών.

Ευχαριστούμε θερμά το Πυροσβεστικό Σώμα Θεσσαλονίκης για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας  και την εξαιρετική ενημέρωση.

Σαρρούδη Ιωάννα