Εβδομάδα εθελοντισμού Νοιάζομαι και Δρω. Δρω μέσα από τη ζωγραφιά μου.

Έχετε ακουστά για το χρυσό μολύβι; Όποιος το κατέχει, έχει τη δυνατότητα να κάνει πραγματικότητα ό,τι σχεδιάσει με αυτό. Αφού ολοκληρώσαμε την ανάγνωση του παραμυθιού “Το χρυσό μολύβι”  του Γεώργιου Λεμπέση, οι μαθητές/ήτριες του Γ1 έπεσαν σε βαθιά περισυλλογή. Ποιο ήταν το θέμα; Τι θα σχεδίαζαν, αν είχαν στο χέρι τους το χρυσό μολύβι, ώστε να γίνει ο κόσμος καλύτερος;

Με τις ζωγραφιές τους έδειξαν ότι νοιάζονται για τους συνανθρώπους τους που δεν έχουν φαγητό και φτιάχνουν εργοστάσια και ρομπότ που διανέμουν δωρεάν φαγητό.

Νοιάζονται για τους συνανθρώπους τους που δεν έχουν σπίτια και σχεδιάζουν όμορφα σπίτια γι΄αυτούς.

Νοιάζονται για τους συνανθρώπους τους που δεν έχουν ρούχα και τους ντύνουν.

Νοιάζονται για τους συνανθρώπους τους που δεν παίρνουν δώρα και τους προσφέρουν δώρα.

Επίσης, νοιάζονται για το περιβάλλον. Θέλουν καθαρές πόλεις, με όμορφα πάρκα και καθαρός κάδους, αυτοκίνητα που δε θα ρυπαίνουν το περιβάλλον. Σχεδιάζουν πόλεις χωρίς σκουπίδια , μηχανές που δε μολύνουν την ατμόσφαιρα.

Και, φυσικά, νοιάζονται και για τα ζώα τα οποία τα φροντίζουν και τα ελευθερώνουν.

Στην τελευταία ζωγραφιά δεξιά μια διαφορετική ιδέα. Ο μαθητής σχεδίασε αυτοκίνητο που περισυλλέγει σκουπίδια και τα μετατρέπει σε παιχνίδια. Με το χρυσό μολύβι όλα γίνονται πραγματικότητα.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Σαρρούδη Ιωάννα