Εορτασμός της 25ης Μαρτίου

H ελληνική επανάσταση του ’21 είναι το πρώτο μέρος του ελληνικού αγώνα της ανεξαρτησίας (1821-1832) που διεξήγαγε ο υπόδουλος ελληνισμός ενάντια στην οθωμανική αυτοκρατορία και το οποίο κατέληξε στην αναγνώριση της ανεξαρτησίας του ελληνικού κράτους   από την Πύλη, με την συνθήκη του Μαΐου του 1832. Η επέτειος εορτασμού της έναρξής της είναι η 25η Μαρτίου, ημέρα που γιορτάζουμε, επίσης, τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Βαρυσήμαντη η μέρα αυτή για τους Έλληνες, γιατί αποτελεί διπλή γιορτή, εθνική και θρησκευτική.

Την ημέρα αυτή τιμήσαμε και στο σχολείο μας με την υπέροχη γιορτή που μας επιφύλασσαν οι μαθητές του Γ2 μέσα από ένα θεατρικό κείμενο αλλιώτικο από τα άλλα,  γραμμένο από την εκπαιδευτικό της θεατρικής Αγωγής κα Κρικελίκου  Κόμνο Ευαγγελία. Οι μαθητές μας συγκίνησαν με την εκφραστικότητά τους , τις κινήσεις τους και τις υπέροχες ερμηνείες τους. Συγχαρητήρια στους συντελεστές της παράστασης:

Τους μαθητές της Γ2 τάξης

Τους μαθητές της Ε τάξης που αποτελούσαν τη χορωδία.

Τη δασκάλα της τάξης Κα Χατζηδημητρίου Βασιλική, για τον χρόνο και την υπομονή της για την προετοιμασία των μαθητών.

Την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής κα Κρικελίκου Κόμνο Ευαγγελία για το κείμενο και την καθοδήγηση στις πρόβες.

Την εκπαιδευτικό Μουσικής Αγωγής κα Αναστασία Ρουβολή, υπεύθυνη της χορωδίας.

Τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κο Παντελή Τζώρτζο, υπεύθυνο για την εκμάθηση χορών.

Τον εκπαιδευτικό Τσακλίδη Νικόλαο, υπεύθυνο για τη μουσική επένδυση της παράστασης.

Την επιμέλεια του προγράμματος έκανε η διευθύντρια κα Σαρρούδη Ιωάννα.

Το τέλειο αποτέλεσμα είναι  συνέπεια της αρμονικής συνεργασίας  πολλών ειδικοτήτων, η οποία εύχομαι να συνεχιστεί και στο μέλλον.

Τέλος, οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σύλλογο Γονέων, που ανακαίνισε την αίθουσα εκδηλώσεων και μας δάνεισε τις παραδοσιακές φορεσιές .

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ