Αλληλεγγύη outside

Σεπτέμβριος 2024 | Μια αγκαλιά φιλίας και αλληλεγγύης στο σχολείο μας!

Χωρίς κατηγορία

Μια αγκαλιά φιλίας και αλληλεγγύης στο σχολείο μας!

Στο 11ο ΔΣ Περιστερίου πιστεύουμε στη δύναμη της φιλίας και της αλληλεγγύης.

Γι’ αυτό φέτος αποφασίσαμε οι μεγαλύτεροι μαθητές της ΣΤ’ τάξης να “υιοθετήσουν” τα μικρότερα παιδιά της Α’ τάξης!

Τι σημαίνει αυτό;

Φίλοι για πάντα: Ένα παιδί από την ΣΤ’ τάξη αναλαμβάνει να βοηθήσει και να στηρίξει ένα παιδί από την Α’ τάξη σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Πιο εύκολη προσαρμογή: Τα μικρότερα παιδιά νιώθουν πιο ασφαλή και σίγουρα γνωρίζοντας ότι έχουν έναν μεγαλύτερο φίλο που μπορεί να τα βοηθήσει.
Ανάπτυξη δεξιοτήτων: Τα μεγαλύτερα παιδιά μαθαίνουν να φροντίζουν τους άλλους, να αναλαμβάνουν ευθύνες και να γίνονται καλύτεροι άνθρωποι.
Μια πιο ενωμένη σχολική κοινότητα: Όλοι μαζί δημιουργούμε ένα περιβάλλον όπου επικρατεί η φιλία, η συνεργασία και η αλληλοβοήθεια.
Οι στόχοι μας:

Να βοηθήσουμε τα παιδιά της Α’ τάξης να προσαρμοστούν πιο εύκολα στο νέο τους περιβάλλον.
Να καλλιεργήσουμε το αίσθημα της αλληλεγγύης και της φιλίας μεταξύ των μαθητών.
Να αναπτύξουμε δεξιότητες όπως η συνεργασία, η ευθύνη και η επικοινωνία.
Συνεργάστηκαμε οι εκπαιδευτικοί:

Α’ τάξη: Κομποχόλη Ελένη

Στ’ τάξη: Μαρκετάκη Κυριακή, Παινέση Ελένη

Τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης υποδέχτηκαν με μια ζωγραφιά τα παιδιά της πρώτης που τους τη χάρισαν, έπαιξαν παιχνίδια γνωριμίας, γέλασαν, πέρασαν υπέροχα. Ραντεβού λοιπόν στην επόμενη δράση από κοινού…

Μαζί, δημιουργούμε ένα σχολείο όπου κάθε παιδί νιώθει σημαντικό και αγαπημένο!”

Χαρακτηριστικά στιγμιότυπα από την κορύφωση της πρωτοβουλίας είναι και τα παρακάτω:

Αλληλεγγύη 0Αλληλεγγύη 2

Αλληλεγγύη 1

Αλληλεγγύη 3
Ομαδική φωτογραφία επισφράγισης της φιλίας μας!
Αλληλεγγύη 4
Το κολάζ από την δράση μας!