Τελετή παράδοσης πιστοποιητικών Ελληνομάθειας, Σχολή Σαχέτι – Οκτώβριος 2019

Τρίτη, 08 Οκτ 2019

Γράφει: Γράφει ο εκπαιδευτικός του Ελληνικού Τμήματος, Άξιος Δημοσθένης.

ΤΕΛΕΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ - ΣΧΟΛΗ ΣΑΧΕΤΙ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2019 from gsejohann

Εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 απο τα σχολεία της Ελληνικής Κοινότητας Λουμπουμπάσι, Λ. Δ. Κονγκό

Δευτέρα, 07 Οκτ 2019

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 τα Σχολεία της Ελληνικής Κοινότητας Λουμπουμπασι της Λ. Δ του Κονγκό τίμησαν την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 με το σύνθημα  «Αγαπώ την άθληση -Αγαπώ την Υγεία μου ». Κεντρικός στόχος ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου και η ενημέρωσή τους για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης και την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, συμμετείχαν σε οργανωμένες από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, αερόβιες κινητικές δραστηριότητες: τρέξιμο, σκυταλοδρομία ,καλαθοσφαίριση, ποδόσφαιρο. Αυτό που έκανε όμως τη διαφορά ήταν η ποδηλασία. Όλοι οι μαθητές/τριες έφεραν τα ποδήλατά τους, χωρίστηκαν σε ομάδες και απόλαυσαν μια όμορφη ποδηλατάδα μέσα στο χώρο της Ελληνικής Κοινότητας με την καθοδήγηση του λάτρη του ποδηλάτου, εκπαιδευτικού κ. Τάνογλου. Ημέρα Αθλητισμού με «τιμώμενο άθλημα » την ποδηλασία !

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν με ευχαρίστηση και προθυμία σε πολλές δραστηριότητες που έγιναν από το πρωί μέχρι…..τελικής πτώσης! Η καθολική συμμετοχή των μαθητών, η προθυμία και η χαρά τους, τα γέλια και τα χειροκροτήματα γέμισαν το χώρο του Σχολείου. Όμως, τις εντυπώσεις όλων κέρδισαν οι λιλιπούτειοι μαθητές του νηπιαγωγείου με τις τσουβαλοδρομίες τους και άλλες όμορφες αθλοπαιδιές που οργάνωσε η νηπιαγωγός τους κ. Κρούσκου Κατερίνα. Κλείνοντας, συγχαίρουμε τους εκπαιδευτικούς των Σχολείων, που οργάνωσαν τις δραστηριότητες και τους μαθητές μας που και φέτος το απόλαυσαν.

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2019 στα Ελληνικά Σχολεία Λουμπουμπάσι, Λ.Δ. Κονγκό

Δευτέρα, 07 Οκτ 2019

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Σε όλη την Ευρώπη, 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 47 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας.

Έτσι, το σχολείο μας αποφάσισε να γιορτάσει την ημέρα αυτή διοργανώνοντας  μια εκδήλωση με τους μαθητές του Δημοτικού σχολείου. Κάθε μαθητής παρουσίασε μια χωρά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αναφέροντας κάποια χαρακτηριστικά στοιχεία της χώρας, στην επίσημη γλώσσα της χώρας, με μουσική, εικόνες power point και σημαίες.

Ενημερωτικό δελτίο / Newsletter Ιούλιος – Σεπτέμβριος 2019

Δευτέρα, 07 Οκτ 2019

Ενημερωτικό Δελτίο / Newsletter του Συντονιστικού Γραφείου εκπαίδευσης στο Γιοχάνεσμπουργκ from gsejohann

Η Σχολή Σαχέτι τιμά την επέτειο της Ανεξαρτηστίας της Κύπρου – 1 Οκτωβρίου 2019

Παρασκευή, 04 Οκτ 2019

Γράφει o εκπαιδευτικός του Ελληνικού Τμήματος κος Άξιος Δημοσθένης.

Η Σχολή Σαχέτι τιμά την επέτειο της Ανεξαρτηστίας της Κύπρου - 1 Οκτωβρίου 2019 from gsejohann