Το Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας Μαδαγασκάρης παρουσιάζει για τους Ολυμπιακούς αγώνες στο κρατικό κανάλι της ντόπιας τηλεόρασης – 20 Ιουλίου 2024 και ώρα Ελλάδας 20.00

tvΤο ‘’Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού’’ στο Ανταναναρίβο της Μαδαγασκάρης σε συνεργασία με την Κρατική Τηλεόραση της Μαδαγασκάρης ‘TVM’, πραγματοποιεί  ενημερωτική-εκπαιδευτική τηλεοπτική εκπομπή, με θέμα ‘’ΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ’’.

Αυτή η εκπαιδευτική δράση πραγματοποιείται  με την ευκαιρία της διοργάνωσης των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι και περιέχει, μεταξύ άλλων, και την εκμάθηση εκ μέρους των μαθητών συγκεκριμένης ύλης που διδάχτηκαν, σχετικά με τις έννοιες και την ιστορία του Αθλητισμού, του Ολυμπισμού και τις πανανθρώπινες αιώνιες αξίες που αυτές πρεσβεύουν.

Η τηλεοπτική εκπομπή  περιλαμβάνει τη συνέντευξη μιας δημοσιογράφου του κρατικού καναλιού με τους μαθητές, εμπλουτισμένη με ένα  ντοκιμαντέρ της γαλλικής κρατικής τηλεόρασης για την ιστορία των ολυμπιακών αγώνων.

Η συνέντευξη  περιστρέφεται γύρω από τρεις θεματικές ενότητες:

α) την παρουσίαση των ιδίων και της οικογένειάς τους, με έμφαση στην ελληνική καταγωγή τους,

β) πληροφορίες σχετικά με το ελληνικό σχολείο και τη λειτουργία του και

γ) την αναφορά στο αθλητικό ιδεώδες και το ολυμπιακό πνεύμα στην αρχαία Ελλάδα.

Συμμετέχουν 16 μαθητές ηλικίας 8 έως 33 χρονών. Η πλειοψηφία εξ ’αυτών  είναι ελληνο-μαλαγάσοι, αλλά υπάρχουν και μερικοί φιλέλληνες μαλαγάσοι μαθητές.

Μεταξύ άλλων  και όσον αφορά τους Ολυμπιακούς αγώνες, οι μαθητές θα μιλήσουν:

Για τους αρχαίους Ολυμπιακούς αγώνες και τη διεξαγωγή τους στην Αρχαία Ολυμπία

Για τις διαχρονικές Ολυμπιακές αξίες: τον Σεβασμό, την Φιλία την Αριστεία, το ευ – αγωνίζεσθαι.

Για την Ολυμπιακή εκεχειρία και τη διαχρονικότητά της

Για τη βράβευση των αθλητών και τον κότινο

Για την αξία του ’ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ’’

Για την αναβίωση των σύγχρονων Ολυμπιακών αγώνων, τα νέα αθλήματα και το Μαραθώνιο

Για τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004 στην Ελλάδα και αυτούς του Παρισιού 2024.

Η τηλεοπτική εκπομπή θα προβληθεί  στην κρατική τηλεόραση το Σάββατο 20 Ιουλίου και ώρα Ελλάδας 20.00, μόλις μία εβδομάδα πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι.

Παρακολουθήστε ζωντανά  20 Ιουλίου 2024 στις 20.00 ώρα Ελλάδας

Δείτε το διαφημιστικό σποτ της  κρατικής τηλεόρασης Μαδαγασκάρης για την εκπομπή

1o βραβείο για την εφημερίδα μας – Ελληνικά Εκπαιδευτήρια Λ.Δ.Κονγκό

Διαβάστε την εφημερίδα:

Λήψη αρχείου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ 12ΗΜΕΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΖΑΜΠΙΑ – 12- 24 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΛΟΥΜΠΟΥΜΠΑΣΙ 2024

Επίσκεψη του Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ.κ. Θεοδόσιου Β

Λήψη αρχείου

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 4ης ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΛΟΥΜΠΟΥΜΠΑΣΙ Λ.Δ. ΚΟΝΓΚΟ

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου στο Νηπιαγωγείο Σχολή ΣΑΧΕΤΙ

Ενημερωτικό Δελτίο Γραφείου Εκπαίδευσης Μάρτιος 2024