Γαλλόφωνο πρόγραμμα eTwinning 2018-2019 «De l’Epire à la Gascogne: mais quelle histoire!»

Στα πλαίσια του μαθήματος της 2ης ξένης γλώσσας των γαλλικών, κατά τη διάρκεια της σχ. χρονιάς 2018-19, οι γαλλόφωνοι μαθητές της Γ΄ Τάξης, των τμημάτων Γ2 και Γ3, υλοποίησαν  έργο eTwinning με τίτλο  «De l’Epire à la Gascogne: mais quelle histoire!» με εταίρους τους μαθητές του γυμνασίου: Collège Notre Dame de la Salle της πόλης Marmande της Γαλλίας.  Μέσα από τις δραστηριότητες του έργου, οι μαθητές των δύο χωρών παρουσίασαν την ιστορία και τις συνήθειες των περιοχών τους απολαμβάνοντας έτσι  ένα εικονικό ταξίδι από τη μία χώρα στην άλλη!

Όλες οι δραστηριότητες της δράσης εντάσσονται στο Αναλυτικό πρόγραμμα Διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας (Γαλλικά) και υλοποιήθηκαν την ώρα του μαθήματος των Γαλλικών με την καθηγήτρια κα Ελένη Χαρτζάβαλου.

Δείτε πως δούλεψαν οι μαθητές της Γ ‘ τάξης των Γαλλικών ( Γ2- Γ3) στη συνεργατική πλατφόρμα του έργου (TwinSpace) καθώς και το τελικό συνεργατικό προϊόν .