“En français sur eTwinning”: Γαλλόφωνο έργο eTwinning

“En français sur eTwinning” είναι ένα Γαλλόφωνο  πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης με σχολεία της Ευρώπης και της Τηνυσίας που υλοποιείται στο σχολείο μας κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-18 από τους μαθητές των τάξεων των Γαλλικών των τμημάτων: Α1, Α2, Β1, Β3 και Γ3. Στα πλαίσια του έργου, οι μαθητές μας παρουσιάζουν στους συνεργάτες τους τον εαυτό τους, το σχολείο τους, την πόλη τους, την χώρα τους, τα χόμπυ τους, σημαντικές προσωπικότητες της χώρας μας, Ελληνικές σπεσιαλιτέ και γράφουν μια συνεργατική ιστορία με τους εταίρους τους στο Φόρουμ του έργου(δεν είναι δημόσιο).

Όλες οι δραστηριότητες της δράσης εντάσσονται στο Αναλυτικό πρόγραμμα Διδασκαλίας της 2ης ξένης γλώσσας και υλοποιούνται την ώρα του μαθήματος των Γαλλικών.

Τελικό  προϊόν: Στο τέλος της χρονιάς, οι δημιουργίες των μαθητών του προγράμματος θα δημοσιευθούν σε ένα κοινό ηλεκτρονικό βιβλίο(ebook).

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε στην συνεργατική πλατφόρμα του έργου: Twinspace .

Υπεύθυνη του έργου: Ελένη Χαρτζάβαλου