Πρόγραμμα eTwinning “En avant” στο μάθημα των Γαλλικών.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-18, σε συνεργασία με μαθητές δέκα ευρωπαϊκών σχολείων και Τυνησίας , οι μαθητές της τάξης των Γαλλικών του Α1 και Α2 συμμετέχουν και εκπονούν πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “En avant”. Γλώσσα του έργου είναι η Γαλλική.  Στόχος του προγράμματος είναι η γνωριμία και επαφή των μαθητών με τις ποικίλες εκφάνσεις του πολιτισμού των λαών της Ευρώπης μέσω των δραστηριοτήτων του έργου, η ενίσχυση της συνεργασίας , της επικοινωνίας και της διάδρασης  με τους εταίρους τους στο Φόρουμ του έργου  καθώς και η βελτίωση της δεξιότητάς τους στη γαλλική γλώσσα.

Όλες οι δραστηριότητες της δράσης εντάσονται στο Αναλυτικό πρόγραμμα Διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας και υλοποιούνται την ώρα του μαθήματος των Γαλλικών.

Για να δείτε τις δραστηριότητες του έργου,  συνδεθείτε με τη συνεργατική πλατφόρμα του έργου

Υπεύθυνη του προγράμματος: Ελένη Χαρτζάβαλου