T4Eu ZosimeaΗ Γ Τάξη συμμετέχει διαθεματικά στο πρότζεκτ Teachers 4Eu (Από τη δημιουργική γραφή στην ψηφιακή αφήγηση και την εικαστική έκφραση) και στα Εικαστικά δημιουργούμε έργα στο στυλ της ποπ Αρτ (Warhol) με αφόρμηση τα πρόσωπα των οραματιστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. (Κόνραντ Αντενάουερ | Γιόζεφ Μπεχ | Γιόχαν Βίλεμ Μπέγιεν | Ουίνστον Τσόρτσιλ | Αλτσίντε ντε Γκάσπερι | Βάλτερ Χάλσταϊν | Σίκο Μάνσχολτ | Ζαν Μονέ | Ρομπέρ Σουμάν | Πωλ-Ανρί Σπάακ | Αλτιέρο Σπινέλι)
Πρόκειται για συνεργατικές, ατομικές και ομαδικές δημιουργίες που έγιναν στο Gimp εκμεταλλευόμενοι τις δυνατότητες που μας παρέχουν τα ΕΛ/ΛΑΚ. (FOSS). Οι εργασίες έγιναν στο ειδικά εξοπλισμένο και διαμορφωμένο εργαστήριο η/υ που διαθέτει για όλα τα μαθήματα το σχολείο μας.

T4Eu Zosimea 032 T4Eu Zosimea 033 T4Eu Zosimea 034 T4Eu Zosimea 026 T4Eu Zosimea 027 T4Eu Zosimea 028 T4Eu Zosimea 029 T4Eu Zosimea 030

Δείτε για το πρότζεκτ Teachers 4Eu (Από τη δημιουργική γραφή στην ψηφιακή αφήγηση και την εικαστική έκφραση) στο ιστολόγιο της υπεύθυνης για το σχολείο μας καθηγήτριας κας Β. Ραμπαούνη εδώ https://portobuffalo.blogspot.gr/p/eachers4europe-2016-2017.htm

Πηγή: Δημιουργώντας για το Teachers 4Eu » Εικαστικά στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής