zosimea T4Eu 2016-17 Οι δημιουργίες της Γ Τάξης για το πρότζεκτ Teachers 4Eu. Τα έργα σε στυλ της ποπ Αρτ (Warhol) έγιναν με αφόρμηση τα πρόσωπα των οραματιστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. (Κόνραντ Αντενάουερ | Γιόζεφ Μπεχ | Γιόχαν Βίλεμ Μπέγιεν | Ουίνστον Τσόρτσιλ | Αλτσίντε ντε Γκάσπερι | Βάλτερ Χάλσταϊν | Σίκο Μάνσχολτ | Ζαν Μονέ | Ρομπέρ Σουμάν | Πωλ-Ανρί Σπάακ | Αλτιέρο Σπινέλι)
Πρόκειται για συνεργατικές, ατομικές και ομαδικές δημιουργίες που έγιναν στο Gimp εκμεταλλευόμενοι τις δυνατότητες που μας παρέχουν τα ΕΛ/ΛΑΚ. (FOSS). Οι εργασίες έγιναν στο ειδικά εξοπλισμένο και διαμορφωμένο εργαστήριο η/υ που διαθέτει για όλα τα μαθήματα το σχολείο μας.

zosimea T4Eu 2016-17Churchill - Pop Art (final)

Τα έργα παρουσιάστηκαν στην ειδική εκδήλωση από τη συντονίστρια του Teachers 4Eu για το σχολείο μας κ Ραμπαούνη Βάσω.

Δείτε στο βίντεο τις δημιουργίες μας.

Το πρότζεκτ για το Teachers 4Eu με τίτλο Από τη δημιουργική γραφή στην ψηφιακή αφήγηση και την εικαστική έκφραση έγινε με αφορμή τα 60 χρόνια από την υπογραφή της Συνθήκης ίδρυσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (25 Μαρτίου 1957) (περισσότερα για το πρότζεκτ στη σελίδα της συντονίστριας καθηγήτριας Β. Ραμπαούνη εδώ)

Πηγή: Δημιουργίες για το Teachers 4Eu » Εικαστικά στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής