Ολοκλήρωση επιμορφωτικών συναντήσεων Εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σχολικών Μονάδων ΠΕ.Κ.Ε.Σ Πελοποννήσου

Δράσεις Ενημέρωση ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Επιμόρφωση ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Τελευταία Νέα

Στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019, ολοκληρώθηκαν οι επιμορφωτικές συναντήσεις των Εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης των Σχολικών Μονάδων ΠΕ.Κ.Ε.Σ Πελοποννήσου στο αντικείμενο της Πετοσφαίρισης. Για την υλοποίηση των επιμορφωτικών συναντήσεων συνεργάσθηκε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου κ. Ελένη Τζανή με την Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης Ε.Ο.ΠΕ. και ειδικότερα με τους κ. κ. ομοσπονδιακούς προπονητές του αναπτυξιακού τμήματος της Ε.Ο.ΠΕ. Χρίστο Ντόζη, Κώστα Γκούντα και Παναγιώτη Λιακατά με στόχο την ενίσχυση του μαθήματος της Πετοσφαίρισης, τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο. Επίσης, στο πλαίσιο των επιμορφωτικών συναντήσεων διατέθηκε εκπαιδευτικό υλικό προκειμένου να αξιοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς στο σχεδιασμό του Προγραμματισμού του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και εν γένει στην ενίσχυση του διδακτικού τους έργου.

Κατά την περίοδο Μαρτίου-Δεκεμβρίου 2019 υλοποιήθηκαν οι εξής επιμορφωτικές συναντήσεις:

• Αμφιθέατρο 4ου Λυκείου Κορίνθου (14/3/2019): Επιμορφωτική συνάντηση με τους Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Κορινθίας. Θέμα: «Μεθοδολογία – Οργάνωση της Πετοσφαίρισης στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής -Κανονισμοί Διαιτησίας Πετοσφαίρισης : Θεωρητικό μέρος».

• Κλειστό Γυμναστήριο 1ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου (16/4/2019): Επιμορφωτική συνάντηση με τους Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης περιοχής Ξυλοκάστρου. Θέμα: «Κανονισμοί Διαιτησίας Πετοσφαίρισης: Πρακτικό μέρος».

• 1ο Γυμνάσιο Ναυπλίου & Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ναυπλίου (7/5/2019): Επιμορφωτική συνάντηση με τους Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Αργολίδας.Θέμα: «Μεθοδολογία – Οργάνωση της Πετοσφαίρισης στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής: Θεωρητικό – Πρακτικό μέρος».