Νηπιαγωγείο Πικερμίου

Δημιουργία/Επιμέλεια Ιστοχώρου : Βικτώρια Τσινταράκη

Ευχαριστήρια επιστολή

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον ζωγράφο κο Γιώργο Στεφάνου, ο οποίος φρόντισε για τον αισθητικό καλλωπισμό του Νηπιαγωγείου μας!

Τον ευχαριστούμε πραγματικά πολύ!

C71C65F9 04F1 423E 8A4F 7A80426150E9

967A3309 0559 44FA B09D 59804F3F9362

EA42A061 C481 46C6 9748 ECF415C75774

Καλή σχολική χρονιά!!!

632B36BA B417 4E2C 996D E7CF46A49A8E

Η ομάδα μας

Από αριστερά: Κα Μαρία Δράκου, Κα Βικτώρια Τσινταράκη, Κα Έλενα Καλαμίδα και Κα Σοφία Πανταζίδου

ECF7C060 ED5F 4119 9B16 44C3BDF8E11F

Ενα ωραίο photobooth για το καλωσόρισμα, φτιαγμένο από την Υπεύθυνη του Τμήματος Ένταξης Κα Σοφία Πανταζίδου

751A4AC3 F799 4088 A8ED 7D964E95479F

Τα δωράκια καλωσορίσματος

Έλα να ταξιδέψουμε σε μέρη μακρινά !!!
Ένα αεροπλανάκι με ένα ωραίο μήνυμα και ένα καραμελάκι/ζελεδάκι για να γλυκάνουμε τους μαθητές μας !

Έναρξη σχολικής χρονιάς

Αγιασμός

Ο Αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2022-2023 θα πραγματοποιηθεί

τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 στις 9.οο π.μ.

στο χώρο του σχολείου μας.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Καλό καλοκαίρι!

καλοκαίρι

S.T.E.A.M και Σχολική αυλή!

Ένα όμορφο βίντεο για να θαυμάσετε το λιθαράκι μας στη βελτίωση της αυλής μας. Τα παιδιά του τμήματός 1 ονειρεύτηκαν, σχεδίασαν αναπτύσσοντας την δημιουργικότητά τους (creativity), έδρασαν σκεπτόμενα κριτικά (critical thinking), επικοινώνησαν (communication), συνεργάστηκαν (collaboration). Όλες αυτές είναι οι δεξιότητες που καλλιεργήθηκαν στη συγκεκριμένη δράση – διάρκειας αρκετών μηνών – οι δεξιότητες που κληθήκαμε να καλλιεργήσουμε φέτος μέσω των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων!

Κλείνοντας, ευχαριστούμε θερμά τον Δήμο Ραφήνας-Πικερμίου και την Ενιαία Σχολική Επιτροπή Σχολείων Α/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Ραφήνας-Πικερμίου που ανέλαβε την αγορά αρκετών παιχνιδιών της αυλής μας, καθώς και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων 1ου Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Πικερμίου που ήταν πάντα δίπλα μας!

Τμήμα 1 «Έκθεση»

Στο link που ακολουθεί μπορείτε να πάρετε μια γεύση!

Καλό καλοκαίρι σε όλους, με υγεία και αγάπη!

Επιμορφωτική Ομιλία «Ενδοσχολική Βία & Σχολικός Εκφοβισμός»

Σας προωθούμε πρόσκληση σε δια ζώσης επιμορφωτική ομιλία που διοργανώνει ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Πικερμίου με θέμα «Ενδοσχολική Βία & Σχολικός Εκφοβισμός». Παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε σχετικά.

Ενδοσχολική Βία Σχολικός Εκφοβισμός

Διαδικτυακή Συνάντηση «Το ταξίδι της Ανάγνωσης ξεκινάει στο Νηπιαγωγείο»

Με μεγάλη μας χαρά σας ενημερώνουμε ότι τα Νηπιαγωγεία μας (Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Πικερμίου και 2ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Πικερμίου) διοργανώνουν διαδικτυακή συνάντηση με θέμα: «Το ταξίδι της Ανάγνωσης ξεκινάει στο Νηπιαγωγείο» την Τετάρτη 1 Ιουνίου και ώρα 17:30 μμ.

Η Ειδική Παιδαγωγός του Τμήματος Ένταξης του 2ου Νηπιαγωγείου Πικερμίου κα Πανταζίδου Σοφία θα μας παρουσιάσει το θέμα της ανάπτυξης των αναγνωστικών δεξιοτήτων και θα βοηθήσει στην επίλυση
αποριών, που σχετίζονται με την μάθηση των παιδιών στην ηλικία αυτή.

Ο σύνδεσμος για να συμμετέχετε είναι ο παρακάτω:

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 712 9655 1753
Passcode: i2U0w4

Η Προϊσταμένη του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Πικερμίου
Τσινταράκη Βικτώρια
και η Προϊσταμένη του 2ου Νηπιαγωγείου Πικερμίου
Μελισόβα Σοφία

Ημερίδα «Παιδί/Έφηβος, Στρες και Παχυσαρκία. Ο καταλυτικός ρόλος της Επιστήμης της Άσκησης και του τρόπου ζωής»

Με μεγάλη μας χαρά σας ενημερώνουμε ότι οι γονείς των σχολείων μας μπορούν να συμμετάσχουν σε μία ακόμη ενδιαφέρουσα ημερίδα, που διοργανώνεται από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων & το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Υγείας, Μητέρας Παιδιού & Ιατρικής Ακριβείας, με θέμα «Παιδί/Έφηβος, Στρες και Παχυσαρκία. Ο καταλυτικός ρόλος της Επιστήμης της Άσκησης και του τρόπου ζωής».

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 26 Μαΐου 2022 και ώρα 15:00 – 18:00
και μπορείτε να την παρακολουθήσετε διαδικτυακά (live streaming) στο κανάλι YouTube της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού.

Υ.Γ. Όσοι γονείς δεν καταφέρατε να παρακολουθήσετε το Open Live Webinar με τίτλο «Συνομιλούμε για τον Αυτισμό: Από τη Διάγνωση στην Παρέμβαση», που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 12/05, μπορείτε να το δείτε στο ακόλουθο link.
Κατά τη διάρκεια της ενδιαφέρουσας και ουσιαστικής συζήτησης αναπτύχθηκαν θέματα που αφορούν στην πολυδιάστατη εικόνα της Διαταραχής του Αυτιστικού Φάσματος και τα ζητήματα που αναδύονται από την παιδική ηλικία μέχρι την ενηλικίωση και οι εντυπώσεις όλων μας ήταν πολύ θετικές!

Δείτε το βίντεο από το webinar εδώ: https://bit.ly/38x860B

Καλή συνέχεια
Η Προϊσταμένη του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Πικερμίου
Τσινταράκη Βικτώρια και