Βιωματικά μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα

Οι μαθητές της Α΄Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα ιδιαίτερο μάθημα!

Οι φιλόλογοι Φανή Μπέλλου και Αγγελική Μπαλτατζή αποφάσισαν να οργανώσουν συνδιδασκαλία με αφορμή το κεφάλαιο που αφορά την υγεία και τη διατροφή στο πλαίσιο του μαθήματος «Νεοελληνική Γλώσσα». Οι μαθητές γνώρισαν το ρόλο και τη σπουδαιότητα των θρεπτικών συστατικών, τις ομάδες τροφίμων και τις αρχές της ισορροπημένης διατροφής. Έγινε λόγος  επίσης για τις διατροφοεξαρτώμενες ασθένειες (νόσοι φθοράς). Δόθηκε στους μαθητές έντυπο υλικό με διατροφικές οδηγίες και  ενδεικτικό ημερήσιο διαιτολόγιο.

Λίγες ημέρες αργότερα ετοιμάσαμε υγιεινό πρωινό με φρούτα, λαχανικά, δημητριακά, μέλι και γαλακτοκομικά προϊόντα. Κεράσαμε και τους καθηγητές μας!

Η ανταπόκριση και το ενδιαφέρον των μαθητών μας εντυπωσίασαν.