1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ

Μια μοναδική ευκαιρία ήταν για τους  μαθητές όλης της χώρας αλλά και των ελληνικών  σχολείων  του εξωτερικού, η παρακολούθηση των εργασιών του 1ου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ, το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 7 Απριλίου 2021 για τα Λύκεια και στις 8 Απριλίου 2021 για τα Γυμνάσια.

Στόχοι του φεστιβάλ, όπως σημειώνουν οι διοργανωτές, για τους μαθητές είναι να:

• αναγνωρίζουν ότι τα μαθηματικά διαπερνούν τον κόσμο γύρω μας
  • εκτιμούν τη χρησιμότητα, τη δύναμη και την ομορφιά των μαθηματικών
  • απολαμβάνουν τα μαθηματικά και να αναπτύξουν υπομονή και επιμονή κατά την επίλυση προβλημάτων
  • έχουν εμπιστοσύνη στη χρήση των μαθηματικών για την ανάλυση και την επίλυση προβλημάτων τόσο στο σχολείο όσο και σε πραγματικές καταστάσεις
  • αναπτύξουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις στάσεις που απαιτούνται για την συνέχιση περαιτέρω σπουδών στα μαθηματικά
  • αναπτύξουν κριτική εκτίμηση της χρήσης της τεχνολογίας των πληροφοριών και των επικοινωνιών στα μαθηματικά
  • εκτιμήσουν τη διεθνή διάσταση των μαθηματικών και τις πολυπολιτισμικές και ιστορικές προοπτικές τους.
  • υποστηριχθούν οι μαθητές στην ενίσχυση της αυτοπεποίθησης, της αυτοεκτίμησης και στην ενδυνάμωση της θετικής σκέψης.               Οι μαθητές παρακολούθησαν ομιλίες, συνεντεύξεις (από Κ. Δασκαλάκη, καθηγητή ΜΙΤ και Α. Φωκά, καθηγητή Cambridge), προβλήθηκαν δρώμενα σχετικά με τα Μαθηματικά και παρουσιάστηκαν εργασίες μαθητών/τριών. Όλοι οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία κατά τη διάρκεια της ζωντανής ροής να συζητούν, να σχολιάζουν και να συμμετέχουν ενεργά. Όσοι από τους μαθητές κατόρθωσαν να επιλύσουν γρίφους διακρίθηκαν.                                                                                                                                                         Το σχολείο μας – Γυμνάσιο και Λύκειο – συμμετείχε στο φεστιβάλ και διακρίθηκαν οι εξής μαθητές: από την Α΄ τάξη Γυμνασίου: Μακρόπουλος Παύλος, Ράσκος Αθανάσιος, Σιαπέρδας Ιορδάνης, Τοκατλίδης Γεώργιος, Φωτιάδου Ελίνα και από τη Β΄ τάξη Γυμνασίου: Ντόντης Παναγιώτης και Παρτσάνης Στέργιος.