Είμαστε μια ομάδα. Διαφορετικοί αλλά ίσοι. Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο!!!

Την 3η Δεκεμβρίου, ημέρα ατόμων με αναπηρία, το Σχολείο μας συμμετείχε με μια σύντομη παρουσίαση στη δράση που διοργάνωσε το Κ.Ε.Σ.Υ Καστοριάς με το 9ο Δημοτικό Σχολείο και τις Σχολικές μονάδες Ειδικής Αγωγής του νομού Καστοριάς.

Οι μαθητές μας αναφέρθηκαν σε γνωστούς καλλιτέχνες που παρ όλη την αναπηρία τους διακρίθηκαν στη μουσική: Μπετόβεν, Αντρέα Μποτσέλι, Ρέι Τσάρλς, Στήβ Γουόντερ. Με τη βοήθεια της φιλολόγου τους Ευθυμίας Δόλλα, ετοίμασαν μια μικρή εισήγηση και έπαιξαν με την κιθάρα τους αντιπροσωπευτικά τραγούδια. Έκλεισαν την παρουσία τους με τα λόγια του Στήβεν Χόκινγκ από την αυτοβιογραφία του: «τα άτομα με ειδικές ανάγκες πρέπει να επικεντρώνονται σε αυτά που δεν τα εμποδίζει η αναπηρία τους να κάνουν και όχι να λυπούνται για αυτά που δεν μπορούν».