“Η φαντασία πάει … σχολείο” – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα οργανώνεται και υλοποιείται με την ευθύνη και το συντονισμό της  Περιφερειακής Δ/νσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας και από τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου 1ης Ενότητας ΠΕ 60 Νηπιαγωγών, 3ης Ενότητας ΠΕ 70 Δασκάλων και 8ης Ενότητας ΠΕ 86 Πληροφορικής, με την υποστήριξη της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς,  των Δήμων: Καστοριάς, Άργους Ορεστικού και Νεστορίου και του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς, με  στόχο την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, της δημιουργικότητας και της φαντασίας των παιδιών.

Το Σχολείο μας συμμετείχε στην κεντρική εκδήλωση με θέμα: “Τα βιβλία… δίνουν συνέντευξη”που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΚΠΕ Καστοριάς, με το κιθαριστικό σύνολο υπό τη διεύθυνση του καθηγητή κου Γιάννη Παπακρασά. Ακούστηκαν γνωστές και αξέχαστες, διαχρονικές μελωδίες!