11η Διεθνής Μαθηματική εβδομάδα 2019, εμφάνιση της χορωδίας μας!

Η χορωδία μας υπό την διεύθυνση του καθηγητή κ. Κων/νου Ταμβάκη, είχε την τιμή να εμφανιστεί στην “11η Διεθνή Μαθηματική εβδομάδα 2019” στις 01 Απριλίου 2019 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Τ.Ε.Ι. Καστοριάς!

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία είναι το αρχαιότερο Ελληνικό Επιστημονικό Σωματείο, το οποίο πέρυσι (1918 2018) γιόρτασε τα 100 χρόνια από την ίδρυσή του.
Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας το έτος 2018 ανακηρύχθηκε έτος των Μαθηματικών, με παράλληλες δράσεις σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης που συνεχίζονται και φέτος.

Στα πλαίσια των παραπάνω δράσεων το παράρτημα Καστοριάς που φέτος κλείνει 20 χρόνια συνεχούς παρουσίας και λειτουργίας με κανονικότητα και συνέπεια στις αρχές του, σε συνεργασία με το παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας και το παράρτημα Πιερίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας συνδιοργάνωσαν φέτος το 11ο Διεθνές Συνέδριο Μαθηματικών από 1 έως και 7 Απριλίου 2019.

1 Απριλίου, Καστοριά (ΤΕΙ Καστοριάς)
2 Απριλίου, Κατερίνη (Πολιτιστικό Κέντρο Κατερίνης)
3 Απριλίου, 7 Απριλίου Θεσσαλονίκη (HELEXPO Συνεδριακό Κέντρο Ν. Γερμανός)

Με τίτλο

“11th International Week Dedicated to Maths 2019”
“Μαθηματικά: Θέμα Ζωής – Mathematics: A Matter of Life”

Η θεματολογία της 11ης Διεθνούς Μαθηματικής Εβδομάδας ήταν πλούσια και το πρόγραμμα θα περιελάμβανε ειδικές συνεδρίες με περιεχόμενο όπως: Εργασίες Ανάλυσης, Εργασίες Γεωμετρίας, Στοχαστικά Μαθηματικά, Προτάσεις διδασκαλίας των Μαθηματικών σε Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο, Θέματα από την Ιστορία των Μαθηματικών, Έρευνες, Πανελλαδικές Εξετάσεις, Δημοσιεύσεις πτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών εργασιών, Τεχνολογία, κ.α.

Συμμετείχαν πάνω από 140 εισηγητές από 10 χώρες της Ευρώπης, Αμερικής και τη Ρωσία, πανεπιστημιακοί από τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια των χωρών τους, εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων της Ελλάδας, όχι κατ ανάγκην Μαθηματικοί, αλλά και όσοι χρησιμοποιούν τα Μαθηματικά ως εργαλείο οργάνωσης των δραστηριοτήτων τους στον επαγγελματικό χώρο, την επιστήμη και τη ζωή.

Το σχολείο μας συμμετείχε σε αυτή την σημαντική επιστημονική συνάντηση με την χορωδία μας υπό την διεύθυνση του καθηγητή κ. Κων/νου Ταμβάκη και η οποία εμφανίστηκε στην αρχή της ημερίδας.

Επίσης ο καθηγητής του σχολείου μας κ. Κων/νος Ταμβάκης συμμετείχε ενεργά στο συνέδριο παρουσιάζοντας επίσημη εισήγηση με τίτλο “Συσχετισμός Μαθηματικών και Μουσικής” η οποία αναφερόταν στην εξέλιξη της μουσικής από τα αρχαία χρόνια μέχρι και σήμερα ενώ παράλληλα γινόταν αντιστοίχιση των Μαθηματικών σχέσεων που διέπουν το κάθε μουσικό σύστημα ανά τους αιώνες!

Τέλος, πολλές εφημερίδες και ιστοσελίδες αναφέρθηκαν σε αυτό το γεγονός! Μια από αυτές ήταν και η ιστοσελίδα sentra η οποία έγραψε:

Ευχαριστούμε όλους όσους συνετέλεσαν στην επίτευξη μιας τέτοιας επιτυχημένης επιστημονικής συνάντησης και ευελπιστούμε ότι θα είμαστε μαζί και σε άλλες διοργανώσεις.

Το πρόγραμμα της συνάντησης:

ΕΝΑΡΞΗ

Μαρία Ρουσούλη
Πρόεδρος Παραρτήματος Ε.Μ.Ε.Καστοριάς

Αθανάσιος Φυλάκης
Πρόεδρος Παραρτήματος Ε.Μ.Ε. Κ. Μακεδονίας

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΕΠΙΣΗΜΩΝ

Προεδρείο
Αθανάσιος Φυλάκης – Μαρία Ρουσούλη – Θεόδωρος Μονοβασίλης

Μουσικό πρόγραμμα από το Μουσικό Γυμνάσιο Καστοριάς

Κωνσταντίνος Ταμβάκης
καθηγητής του Μουσικού σχολείου
“Συσχετισμός Μουσικής και Μαθηματικών”

Χρόνης Μωυσιάδης
Ομότιμος. Καθηγητής Τμήμα Μαθηματικών Α.Π.Θ.
“Τα Τυχερά Παιχνίδια από την Αρχαιότητα μέχρι σήμερα”

Ζαφείρα Μπαλαμπανίδου
Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Μακεδονίας
“Η Ιστορία του Μηδενός σε τρεις τόπους:
Μία Διδακτική Πρόταση”

Μαρίνα Πάλλα
Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Μαθηματικών
“Συνδιδασκαλία στα Μαθηματικά”

Δημήτριος Τζήμας
ΠΕ.ΚΕ.Σ.Δυτικής Μακεδονίας – Σ.Ε.Ε. Πληροφορικής
“Ανάλυση μαθησιακών δεδομένων”

coffeebreak