Η σχολική γιορτή μας για την 25η Μαρτίου

Στην σχολική γιορτή μας για την 25 Μαρτίου γιορτάσαμε την Επανάσταση του 1821 που έγινε εναντίον του τουρκικού ζυγού μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς.

Αναφερθήκαμε στην ένοπλη εξέγερση των Ελλήνων εναντίον των Οθωμανών με σκοπό την ίδρυση ανεξάρτητου κράτους, του ελληνικού κράτους που υπάρχει ακόμη και σήμερα. Με άλλα λόγια τότε γιορτάσαμε την ανεξαρτησία της Ελλάδας.

Πιο συγκεκριμένα, η Επανάσταση, σε διπλωματικό επίπεδο, ξεκίνησε ήδη από τα τέλη Φεβρουαρίου του 1821 από την μακρινή Μολδοβλαχία (σημερινή Ρουμανία) από τον πρίγκηπα Αλέξανδρο Υψηλάντη.

Στην Ελλάδα η εξέγερση ξεκίνησε από την Πελοπόννησο και γρήγορα εξαπλώθηκε στη Στερεά Ελλάδα κι από εκεί σε ολόκληρη τη χώρα. Στην καλλιέργεια της εθνικής ταυτότητας που ήταν απαραίτητη για την εκκίνηση της Επανάστασης καταλυτικό ρόλο έπαιξε ο νεοελληνικός διαφωτισμός.

Από τους κυριότερους εκπροσώπους του υπήρξε ο Ρήγας Φεραίος ή Βελεστινλής, ο οποίος είχε γράψει και το περίφημο “καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή”, φράση η οποία συνδέθηκε άρρηκτα με τον απελευθερωτικό αγώνα.

Σύμφωνα με τους λαϊκούς θρύλους η Επανάσταση ξεκίνησε από τα Καλάβρυτα και συγκεκριμένα από την Αγία Λαύρα. Εκεί, ο μητροπολίτης Παλαιών Πατρών Γερμανός ύψωσε κρυφά τη σημαία της Επανάστασης στις 25 Μαρτίου 1821, δίνοντας το έναυσμα για τον απελευθερωτικό αγώνα.

Στην όμορφη γιορτούλα μας, διαβάστηκε το χρονικό αυτής της μεγαλειώδους επανάστασης, οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα μικρό αλλά γεμάτο συμβολισμούς θεατρικό δρώμενο, ακούστηκαν συγκινητικά κείμενα συνοδεία Ποντιακής Λύρας, ομάδα μαθητών χόρεψε χαρακτηριστικά παραδοσιακά τραγούδια και δώθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής στον Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης!

Ζήτω η 25η Μαρτίου!