Πιλοτικό πρόγραμμα Ντολτσό: «Μια παραδοσιακή συνοικία της Καστοριάς στο πέρασμα του χρόνου»

Διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος «Νεοελληνική Γλώσσα» πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας στη συνοικία Ντολτσό με την καθοδήγηση του Κ.Π.Ε Καστοριάς.

Οι μαθητές μας συναντήθηκαν με τους υπεύθυνους εμψυχωτές την κ. Αναστασία Ατζέμη και τον κ. Αναστάσιο Βασιλείου, στη συνοικία Ντολτσό και ακολούθησε μάθημα μέσα στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα για την αρχιτεκτονική των αρχοντικών και των οικιών στην Καστοριά στο πέρασμα των αιώνων. Έπειτα περπάτησαν στα στενά γύρω από την πλατεία, έπαιξαν παιχνίδια και επισκέφτηκαν την εκκλησία της Αγίας  Παρασκευής.

Ο καιρός … βροχερός αλλά αυτό δεν πτόησε κανένα αφού οι υπεύθυνοι του Κ.Π.Ε εφοδίασαν τους μαθητές μας με αδιάβροχα.

Ένα μάθημα διαφορετικό από τα άλλα, βιωματικό (συνδύασε τη διδασκαλία με τη δράση και το παιχνίδι) έξω από τα στενά όρια της τάξης! Μαζί με τους μαθητές οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος Παναγιώτα Τσιάτσικα και Κωνσταντίνος Ταμβάκης.

Ευχαριστούμε το Κ.Π.Ε Καστοριάς για τη σημερινή ξεχωριστή ημέρα!