ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί μαθητές, τριες,  και γονείς και κηδεμόνες
σήμερα στις 12.00 περίπου το μεσημέρι εκδηλώθηκε φωτιά στο πατάρι του κλιμακοστασίου του α ορόφου στο οποίο βρισκόταν ένα διακοσμητικό τμήμα του άρματος με το οποίο παρέλασε το σχολείο μας στις αποκριάτικες εκδηλώσεις του Δήμου Δελφών. Εκείνη τη στιγμή βρισκόμουν στο γραφείο μου και μόλις αντιλήφθηκα το γεγονός αμέσως είπα στα παιδιά να  βγουν έξω και κάλεσα την πυροσβεστική , που κατέφθασε αμέσως. Κατόπιν κάλεσα  την αστυνομία και το ΕΚΑΒ καθώς υπήρχαν μαθητές του Γ2 με την καθηγήτριά τους που δεν μπορούσαν να εκκενώσουν τον ά όροφο εξαιτίας του πολύ πυκνού μαύρου καπνού. Με τη βοήθεια εκπαιδευτικών και πυροσβεστών έγινε η εκκένωση και κάποιοι, ες  εξ αυτών μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους. Στη συνέχεια μετέβην κατόπιν εντολής στο ανακριτικό τμήμα της πυροσβεστικής , όπου έδωσα ένορκη κατάθεση για το σχηματισμό δικογραφίας η οποία θα διαβιβαστεί στην εισαγγελέα, για να ακολουθήσει η νόμιμη διαδικασία της ανάκρισης. Κατόπιν πήγα στο νοσοκομείο και ευτυχώς διαπίστωσα ότι όλοι και όλες είναι καλά. Εν συνεχεία πήγα στο σχολείο και περί τις 6 το απόγευμα ήρθε ο Αντιδήμαρχος  , του έδειξα την κατάσταση του ά ορόφου  και με διαβεβαίωσε ότι αύριο θα ξεκινήσει το συνεργείο αποκατάστασης.
Εγώ προσωπικά ως Διευθύντρια , ο Σύλλογος εκπαιδευτικών του σχολείου μας και η ψυχολόγος καταδικάζουμε το   γεγονός αυτό, συμπαραστεκόμαστε στους μαθητές/τριες που σοκαρίστηκαν και  συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε για την καλύτερη εκπαίδευση των παιδιών μας δίνοντας  μεγάλη σημασία στη σωστή ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ τους, πράγμα που είναι ευθύνη ΟΛΩΝ μας.
Αύριο Τετάρτη 3/4/24 οι μαθητές/τριε θα προσέλθουν στο σχολείο στις 8.00 π.μ. χωρίς τσάντες θα γίνει συζήτηση για το συμβάν και θα είναι στη διάθεσή τους και η ψυχολόγος του σχολείου.