Τροποποίηση της υπό στοιχεία Φ.151/17897/ Β6/07-02-2014 κοινής απόφασης των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας σχετικά με τον «Καθορισμός οργάνων, τρόπου και διαδικασίας διαπίστωσης σοβαρών παθήσεων υποψηφίων για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση»

Δείτε το έγγραφο εδώ.

1ο Ε.Κ. Άμφισσας: Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Καρπενησίου

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Καρπενησίου για το πρόγραμμα «Τα αρώματα της Φύσης». Στην εκπαιδευτική επίσκεψη συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από την Α΄ τάξη Π.ΕΠΑΛ. Άμφισσας, τη Β΄ και Γ΄ τάξη του τομέα της Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και τη Β΄ και Γ΄ τάξη του τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας.

Το πρόγραμμα διεξήχθη στο χωριό Γοργιανάδες (4 χλμ. από το Καρπενήσι), όπου οι μαθητές και μαθήτριες μέσα από βιωματικό εργαστήριο είχαν τη δυνατότητα τα γνωρίσουν τα αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά, τα οποία χρησιμοποιούνται από τους αρχαίους χρόνους έως και σήμερα. Στο πεδίο πραγματοποιήθηκε αναγνώριση, φύτευση και αναπαραγωγή αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών και στη συνέχεια οι μαθητές προχώρησαν στη δημιουργία αρωματικού βραχόκηπου. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με περιήγηση σε δασικό μονοπάτι.

kpe1

kpe2

kpe3

kpe5

kpe4

kpe6

kpe7

kpe8

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, για τα θετικά σχόλια που εξέφρασαν οι εργαζόμενοι στο Κ.Π.Ε. Καρπενησίου όσον αφορά στη συμπεριφορά τους κατά τη διάρκεια του προγράμματος.

Οι εκπαιδευτικοί

Πέτρος Γεωργίου

Δάφνη Νικηφόρου

Σοφία Παπάζογλου

1ο Ε.Κ. Άμφισσας: Επiσκέψεις στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Άμφισσας

Τη Δευτέρα 24/10/2022 τα τμήματα Α2 και Γφ (Γ’ τάξη ειδικότητας Φυτικής Παραγωγής του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος) του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας θα πραγματοποιήσουν επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Άμφισσας για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα «Ελιά – Το δώρο των θεών στη Φωκική γη» με θεωρητική επιμόρφωση των μαθητών/μαθητριών, αλλά και εργασία πεδίου.

Την Τρίτη 25/10/2022 θα ακολουθήσουν το ίδιο πρόγραμμα τα τμήματα Α1 και Βγ (Β’ τάξη τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος) του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας.

ΕΠΑ.Λ. & 1ο Ε.Κ. Άμφισσας – Ε.Κ.Α.Β. Λαμίας: Δράση με θέμα «Πρώτες Βοήθειες»

Το ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και το 1ο Ε.Κ. Άμφισσας διοργάνωσαν σε συνεργασία με το Ε.Κ.Α.Β. Λαμίας σεμινάριο με θέμα «Πρώτες Βοήθειες». Το σεμινάριο έλαβε χώρα στις 13 και στις 17 Οκτωβρίου 2022, ενώ αναμένεται να ολοκληρωθεί στις 24 Οκτωβρίου 2022.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι διάρκειας τεσσάρων (4) ωρών, περιλαμβάνει θεωρητικό και πρακτικό μέρος και το παρακολούθησαν μέχρι σήμερα οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων ΒΥ, ΓΝ, ΓΦ, ΓΠ, ΓΟΙΚ, ΓΚ του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας.

Τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022 αναμένεται να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών των τμημάτων ΓΟΧ, ΓΨ, ΓΗ του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας.

Σημειώνεται πως στη δράση συμμετέχει και το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας.