Επιμορφωτικό σεμινάριο ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης “Learning by six Thinking Hats”

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Π.Ε. Δράμας σε συνεργασία με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών) διοργανώνει το επιμορφωτικό project ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης “Learning by six Thinking Hats”, το οποίο θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης της Δ.Δ.Ε. Δράμας http://elearning.didedra.gr κατά το διάστημα 15.10.2012 – 28.02.2013. Το project θα υλοποιηθεί με τη μεθοδολογία του Bernie Dodge «Ιστοεξερεύνηση» (WebQuest) και θα βασιστεί στο θεωρητικό μοντέλο του Edward de Bono «τα έξι καπέλα σκέψης» (Six Thinking Hats).

Σχετικό έγγραφο

Πληροφορίες – Εγγραφές (07/09/2012 – 30/09/2012)

Επιμορφωτικό Σεμινάριο κλάδου ΠΕ01 Ν. Φωκίδας

Την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου 2012 και ώρα 11:00 π. μ., στο Αμφιθέατρο του Γυμνασίου Άμφισσας, θα πραγματοποιηθεί Επιμορφωτικό Σεμινάριο για τους Θεολόγους Καθηγητές των Σχολείων της Β/θμιας Εκπαίδευσης του Ν. Φωκίδας από τον Σχολικό Σύμβουλο των Θεολόγων Δρ. κ. Δημήτριο Ε. Φύκα, με θέματα: «Η αγωγή των νέων κατά τη διδασκαλία των Πατέρων της Εκκλησίας και ο εκπαιδευτικός Θεολόγος – Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου στο μάθημα των Θρησκευτικών».

Σχετικό έγγραφο

15ο Διεθνές Συνέδριο: «Διαπολιτισμικότητα, Διοίκηση της Εκπαίδευσης και Οικονομική Κρίση στην Κοινωνία, το Σχολείο, την Οικογένεια και τα Ελληνικά ως Ξένη Γλώσσα»

Το Κέντρο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει στην Πάτρα στις 23-25 Νοεμβρίου 2012 το 15ο Διεθνές Συνέδριο με θέμα «Διαπολιτισμικότητα, Διοίκηση της Εκπαίδευσης και Οικονομική Κρίση στην Κοινωνία, το Σχολείο, την Οικογένεια και τα Ελληνικά ως Ξένη Γλώσσα», που αποτελεί συνέχεια των προηγούμενων Συνεδρίων του Κέντρου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης.

Εκπαιδευτικά προγράμματα Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου 2012-2013

Με ευθύνη του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου θα πραγματοποιούνται δωρεάν για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης προγράμματα για τη σχολική χρονιά 2012-2013, τα οποία πλαισιώνουν τόσο τις Μόνιμες Συλλογές του Μουσείου όσο και την Περιοδική Έκθεση με τίτλο « ΤΟ ΝΑΥΑΓΙΟ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ. Το Πλοίο-οι Θησαυροί-ο Μηχανισμός».

Σχετικό έγγραφο

Εκπαιδευτικά προγράμματα/επισκέψεις στο Ιστορικό Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας

Το Ιστορικό Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, το οποίο στεγάζεται στο ανακαινισμένο Μέγαρο Αλέξανδρου Διομήδη (οδός 3ης Σεπτεμβρίου 146), διοργανώνει εκπαιδευτικά προγράμματα και επισκέψεις τα οποία απευθύνονται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, δίνοντάς τους τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με πολύτιμα ιστορικά τεκμήρια (έγγραφα, φωτογραφίες, μηχανές γραφείου, σχέδια, χάρτες) μέσα από τα οποία αναδεικνύονται το σύνολο της οικονομικής ιστορίας του νεότερου ελληνικού κράτους αλλά και σημαντικές πτυχές της πολιτικής, πολιτισμικής και κοινωνικής μας ιστορίας.

Σχετικό έγγραφο

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών»

Η Ελληνική Εθνική Επιτροπή της UNICEF πραγματοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών», με θέμα «Εμβόλια, φαγητό και σχολείο για τα φτωχά παιδιά όλου του κόσμου». Το πρόγραμμα αυτό έχει αναγνωρισθεί από την Επιτροπή των Δικαιωμάτων του Παιδιού και αποτελείται από τρεις (3) φάσεις.

Περισσότερες πληροφορίες:

Γραφεία UNICEF