Προθεσμία συμπλήρωσης Μηχανογραφικών Δελτίων ΕΠΑΛ: 18/6/12 έως 5/7/12

Οι προθεσμίες για τη συμπλήρωση των Μηχανογραφικών Δελτίων από τους μαθητές που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑ.Λ. είναι από τις 18/6/2012 έως και τις 5/7/2012.

Η οριστικοποίηση του Μηχανογραφικού Δελτίου μπορεί να γίνει από τις 25-6-2012 ως και 5-7-2012.

Προσοχή! Είναι απαραίτητη η οριστικοποίηση του Μηχανογραφικού Δελτίου.

Οι υποψήφιοι της Ομάδας Α των ΕΠΑ.Λ. μπορούν να συμβουλευτούν και το εγχειρίδιο που βρίσκεται στη διεύθυνση:

Ημερίδα στο ΚΠΕ Άμφισσας με θέμα: «Η χρήση και διαχείριση των αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών από τούς τοπικούς πληθυσμούς »

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσσης (ΚΠΕ) Άμφισσας διοργανώνει την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012 ημερίδα με θέμα: «Η χρήση και διαχείριση των αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών από τούς  τοπικούς πληθυσμούς ».

Πρόγραμμα ημερίδας
Πέμπτη 21 Ιουνίου
17.00-17.30 : Προσέλευση- εγγραφές- παραλαβή φακέλου- Καφές και
σνακς
17.30-17.45 : Στοχοθεσία ημερίδας – χαιρετισμοί
17.45-18.15 : «Φαρμακευτικά και αρωματικά φυτά από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα» Ειρήνη Βαλλιανάτου Δρ βιολογίας. Προϊσταμένη βοτανικού κήπου Ιουλίας και Αλεξάνδρου  Διομήδους,  Χαϊδάρι Αττικής
18.15-18.45: « Η εξάπλωση –  κατανομή των αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών στον ελληνικό χώρο και η αειφορική τους διαχείριση» Γρηγόρης Ιατρού  Δρ. Συστηματικής βοτανικής. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών. Πρόεδρος του Βιολογικού τμήματος Πατρών.
18.45-19.00 : Διάλειμμα . Καφές και σνακς

Εργαστήρια- Πρακτική Άσκηση
Επιμορφωτές:   Ειρήνη Βαλλιανάτου, Γρηγόρης Ιατρού.
19.00-19.30 : Τρόποι συλλογής-ξήρανσης και συντήρησης αρωματικών και
φαρμακευτικών φυτών.
19.30-20.00: Παρασκευή φαρμακευτικών αλοιφών και αφεψημάτων με
παραδοσιακές συνταγές
20.00-20.30: Συζήτηση- Συμπεράσματα

Τεχνολογία και Επιχειρήσεις

Κατά το σχολικό έτος 2011-2012, και ύστερα από τη συνεργασία μαθητών των τομέων Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών και Πληροφορικής ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας, δημιουργήθηκε μια εργασία με θέμα:

“Τεχνολογία και Επιχειρήσεις”

Βασικός στόχος της εργασίας ήταν η εμβάθυνση σε διδακτικά αντικείμενα των τομέων με σύγχρονο ενδιαφέρον και εφαρμογές.  Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές συγκέντρωσαν στοιχεία για θέματα που αφορούσαν την εξέλιξη της τεχνολογίας της Πληροφορικής και του Internet και τις εφαρμογές τους στις σύγχρονες επιχειρήσεις. Οι μαθητές διερεύνησαν εφαρμογές επιχειρηματικότητας σε κλάδους σημαντικούς για το νομό Φωκίδας.

Ομάδα μαθητών:

Αχιλλέας Κατσίμπρας, Παναγιώτης Φουσέκης (Τομέας Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών)

Ιωάννης Σαμουήλ, Χρήστος Τσιμπούρης (Τομέας Πληροφορικής)