Διεθνής Διαγωνισμός Φωτογραφίας

Το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ) στο πλαίσιο του έργου “10ACTION” (δράσεις για την αλλαγή της ενεργειακής συμπεριφοράς των Ευρωπαίων πολιτών), διοργανώνει διαγωνισμό φωτογραφίας για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων με θέμα τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Στο διαγωνισμό φωτογραφίας συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Γερμανία και την Αυστρία.

Θέμα του διαγωνισμού:  Οι μαθητές καλούνται να τραβήξουν φωτογραφίες που παρουσιάζουν ή αναδεικνύουν τη χρήση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και της ενέργειας γενικότερα, στην καθημερινότητα.

Στο διαγωνισμό φωτογραφίας μπορούν να συμμετάσχουν οι μαθητές γυμνασίων και λυκείων ηλικίας 12 έως 18 ετών.

Τρία βραβεία θα δοθούν σε κάθε συμμετέχουσα χώρα:
• Έπαθλο 1ης θέσης: 600 ευρώ
• Έπαθλο 2ης θέσης: 300 ευρώ
• Έπαθλο 3ης θέσης: 150 ευρώ
Στη συνέχεια οι φωτογραφίες των τριών εθνικών νικητών της κάθε χώρας θα διαγωνιστούν για τα διεθνή βραβεία:
Διεθνείς νικητές:
• Έπαθλο 1ης θέσης: 1000 ευρώ
• Έπαθλο 2ης θέσης: 700 ευρώ
• Έπαθλο 3ης θέσης: 350 ευρώ
Οι τελικοί διεθνείς νικητές θα κερδίσουν ένα ταξίδι στη Μαδρίτη μαζί με τον κηδεμόνα τους.

Όροι διαγωνισμού

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΠΑ.Λ. ΑΜΦΙΣΣΑΣ ΑΠΟ 02-04-2012 ΜΕΧΡΙ 06-04-2012

ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: ΚΕΡΚΥΡΑ ΚΑΙ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ: 35 Μαθητές και 2 Συνοδοί.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Δευτέρα 02-04-2012: Αναχώρηση από Άμφισσα (08.00)-Άφιξη στη Κέρκυρα, εγκατάσταση, περιήγηση στη πόλη, ελεύθερος χρόνος, βραδινό φαγητό.

Τρίτη 03-04-2012: Επίσκεψη σε Αχίλλειο, Μπενίτσες-Πέραμα, χωρίο Πέλεκας, βραδινό φαγητό.

Τετάρτη 04-04-2012: Επίσκεψη Παλαιοκαστρίτσα, περιήγηση στην Κέρκυρα, κάστρο, βραδινό φαγητό.

Πέμπτη 05-04-2012: Επίσκεχη θαλασσινό, Αρχαιολογικό Μουσείο, περιήγηση στην Κέρκυρα, φαγητό, επιστροφή στο ξενοδοχείο, επίσκεψη στο Ποντικονήσι, βραδινό φαγητό, διασκέδαση στην πόλη της Κέρκυρας.

Παρασκευή 06-04-2012: Επιστροφή στην Άμφισσα με ενδιάμεση στάση στη Πρέβεζα για φαγητό. Αναχώρηση για Άμφισσα μέσω Ακτίου και Ναυπάκτου. Άφιξη στην Άμφισσα στις 22:00.

ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ: Κλιματιζόμενο Λεωφορείο ικανής χωρητικότητας, το οποίο θα βρίσκεται στην ολική διάθεση των εκδρομέων κατ΄ αποκλειστικότητα καθόλη τη διάρκεια της εκδρομής με πρόσθετη υποχρέωση την συγκέντρωση και διανομή των μαθητών από τον τόπο κατοικίας τους κατά την αναχώρηση και επιστροφή τους.

ΑΣΦΑΛΙΣΗ: 1.Υποχρεωτική ασφάλιση ευθύνης του διοργανωτή κατά την κείμενη   νομοθεσία.

2.Πρόσθετη ιατρική ασφάλιση(ατύχημα ή ασθένεια) για τους μαθητές.

ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: Υπεύθυνη Δήλωση για το αν το ειδικό σήμα είναι σε ισχύ.

ΔΙΑΜΟΝΗ: Διαμονή σε ξενοδοχείο της Κέρκυρας 3 ή 4 αστέρων στην περιοχή του στην περιοχή Δασιά της Κέρκυρας με ημιδιατροφή σε Δωμάτια: τρίκλινα ή τεράκλινα και 3 μονόκλινα .

ΤΙΜΗ: 1. Τιμή συνολικά, 2. Τιμή ανά μαθητή, 3. Τιμή για μεταφορά-μετακινήσεις, 4. Τιμή ανά κατηγορία Ξενοδοχείου.

Οι προσφορές κατατίθενται κλειστές στο ΕΠΑΛ ΑΜΦΙΣΣΑΣ(Λεωφόρος Σαλώνων 48, Τ.Κ.33100 ΑΜΦΙΣΣΑ τηλ. 2265029679) ταχυδρομικά ή αυτοπροσώπως τις εργάσιμες μέρες και ώρες μέχρι την Παρασκευή 23/3/2012.

Κωνσταντίνος Παπαδήμας