Συμμετοχή μαθητικής κοινότητας σε δράσεις του Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης.

Λήψη αρχείου

Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα, Πειραματικά και Εκλησιαστικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25»

Λήψη αρχείου

Παράταση εγγραφών σε Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-25

Οι εγγραφές μαθητών/τριών στα δημόσια Νηπιαγωγεία και στην Α΄ τάξη των Δημοτικών Σχολείων της χώρας για το σχολικό έτος 2024-25 παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ-27-3-2024

ΠΡΟΣΟΧΉ! Για την παρακολούθηση της επιμορφωτικής εκδήλωσης παρακαλούμε πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο γιατί δεν ανοίγει από το έγγραφο:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ – ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι τη Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 και ώρα 13.20΄ θα γίνει από τις/τους εκπαιδευτικούς όλων των τάξεων η 3η τακτική γενική ενημέρωση και συζήτηση για την πρόοδο των μαθητών/τριών της τάξης συνολικά και θα δοθεί η βαθμολογία του Β΄ τριμήνου για τις Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις. Τα παιδιά εκείνη τη μέρα θα σχολάσουν κανονικά στις 13.15΄ και θα πρέπει να αποχωρήσουν από τον χώρο του σχολείου, καθώς δεν προβλέπεται να υπάρχουν εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί για την εποπτεία τους. Το Ολοήμερο Τμήμα εκείνη την ημέρα θα λειτουργήσει κανονικά.

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης θα παρουσιάσουν τη γιορτή για τη 25ης Μαρτίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου. Τα παιδιά θα έρθουν κανονικά στο Σχολείο και θα σχολάσουν στις 9:40. Τα λεωφορεία θα εκτελέσουν κανονικά τα δρομολόγια. Το Ολοήμερο πρόγραμμα εκείνη την ημέρα δε θα λειτουργήσει.
Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024, το Σχολείο μας θα εκπροσωπηθεί στη δοξολογία στον ιερό Ναό του Αγίου Βλασίου στις 9:30 μόνο από τον Διευθυντή και τον σημαιοφόρο.
Οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων που θα πάρουν μέρος στην παρέλαση, θα έρθουν με ευθύνη των κηδεμόνων τους στις  10:30  στο ηρώο (στην πάνω μεριά), όπου θα τα παραλάβουν οι εκπαιδευτικοί, για την παρακολούθηση της Επιμνημόσυνης Δέησης, την κατάθεση στεφάνου και την παρέλαση.
Η καθιερωμένη παρέλαση  θα αρχίσει στις 11.30. Οι κηδεμόνες θα παραλάβουν τα παιδιά στην πλατεία μετά την παρέλαση.

Η ενδυμασία της παρέλασης αποτελείται από τα εξής:
α) Αγόρια: σκούρο μπλε παντελόνι, σκούρα μπλε γραβάτα, σκούρα μπλε καζάκα πλεκτή, και σκούρα παπούτσια (μαύρα ή μπλε).
β) Κορίτσια: σκούρα μπλε φούστα, άσπρο πουκάμισο, άσπρο καλσόν, μπλε φουλάρι, σκούρα μπλε καζάκα πλεκτή, και σκούρα παπούτσια (μαύρα ή μπλε).

Ενημέρωση για την Τσικνοπέμπτη

την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 (Τσικνοπέμπτη), στο πλαίσιο του σχολικού ωραρίου έχει οργανωθεί για τους μαθητές/τριες όλων των τάξεων αποκριάτικη εκδήλωση με παραδοσιακούς χορούς και αποκριάτικα έθιμα στο προαύλιό μας σε συνεργασία με το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων μας. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας θα κεράσει όλους τους μαθητές/τριες ψητά χοιρινά σουβλάκια (καλαμάκια). Σας παρακαλούμε, ενημερώστε τους Υπεύθυνους Εκπαιδευτικούς των τάξεων στην περίπτωση που δεν επιθυμείτε να δοθεί στο παιδί σας φαγητό. Οι μαθητές/τριες εκείνη την ημέρα μπορούν, εάν επιθυμούν, να φορούν ένα αποκριάτικο αξεσουάρ ή και την αποκριάτικη στολή τους, χωρίς όμως να έχουν μαζί τους επικίνδυνα αντικείμενα όπως ψεύτικα σπαθιά, ρόπαλα, σπρέι, σερπατίνες ή κομφετί.

Ανακοίνωση εγγραφών των μαθητών της Α΄ τάξης για το σχολ. έτος 2024-25

Οι εγγραφές των μαθητών της Α΄ τάξης πραγματοποιούνται από 1 έως 20 Μαρτίου 2024, τις εργάσιμες μέρες και από τις 12:40 μ.μ. έως τις 2:00μ.μ. κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας για κλείσιμο ραντεβού με τo Διευθυντή του Σχολείου.

Στην πρώτη τάξη θα εγγραφούν υποχρεωτικά φέτος τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2018 μέχρι και 31-12-2018. Τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβληθούν σύμφωνα με το Π.Δ. 79/17 αρ. 7 παρ. 4,  είναι:

1. Πιστοποιητικό γέννησης ( μεταφρασμένο για αλλοδαπούς μαθητές)
  2. Το βιβλιάριο υγείας του μαθητή
  3. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας.
  4. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (μόνο αν είναι από ιδιωτικό ή εκτός των ορίων της πόλης μας).
  5. Ατομικό Δελτίο Υγείας (δίνεται από το δημοτικό σχολείο ή το εκτυπώνετε κάνοντας κλικ εδώ )
  6. Υπεύθυνη δήλωση του γονέα με τα ορθά στοιχεία του/της εγγραφόμενου/νης μαθητή/τριας (δίνεται από το δημοτικό σχολείο ή το εκτυπώνετε κάνοντας κλικ εδώ)

Επίσης δηλώνετε την πρόθεσή σας για φοίτηση στο Ολοήμερο πρόγραμμα (Εκτύπωση δήλωσης).

Δικαίωμα εγγραφής στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ξυλοκάστρου έχουν οι μαθητές που η κατοικία τους βρίσκεται στο Ανατολικό Ξυλόκαστρο έως την οδό Βαγενά και νότια ως τις σιδηρ/μικές γραμμές. Επίσης στο σχολείο εγγράφονται μαθητές από τα Δ.Διαμερίσματα: Θροφαρίου, Θαλερού, Γελινιατίκων, Συκιάς και Μελισσίου. Στο Τμήμα Ένταξης φοιτούν και μαθητές από την περιφέρεια του  3ου Δ. Σχ. Ξυλοκάστρου.

Η είσοδος του σχολείου για το κοινό γίνεται από την οδό Ρωμέση, χτυπώντας το κουδούνι. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο Γραφείο Διεύθυνσης του Σχολείου ή στο τηλέφωνο 2743360416 από τις 10.00 έως τις 14.00.

Ο Διευθυντής  του Σχολείου