Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Περαχώρας πήραν μέρος στις δράσεις του βιωματικού εργαστηρίου με τίτλο “Αναγνωρίζω το καλό στον άλλον” που υλοποιήθηκε στον αναμορφωμένο χώρο της βιβλιοθήκης και στον προαύλιο χώρο του σχολείου με θέμα τη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ συμμαθητών/τριών εντός και εκτός σχολείου και την αξία της φιλίας ως δυνατά εφόδια για την αντιμετώπιση της βίας και του εκφοβισμού.
Η όμορφη και προσεκτικά σχεδιασμένη δράση κατά την οποία αξιοποιήθηκε διδακτικά ένα ψηφιακό βιβλίο που προσεγγίζει το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού και αναδεικνύει τη δύναμη της φιλίας με θέμα “Η ημέρα που έγινα κι εγώ λύκος”, υλοποιήθηκε με την πολύτιμη συνδρομή όλων των Εκπαιδευτικών του Δημοτικού Σχολείου Περαχώρας με κύριο στόχο το σχολείο να καλλιεργήσει κλίμα αλληλοσεβασμού μεταξύ των μαθητών/τριών. Για την επίτευξη του ίδιου στόχου όλοι μαζί, μαθητές και εκπαιδευτικοί, πήραν μέρος στο βιωματικό παιχνίδι “Αναγνωρίζω το καλό στον άλλον” εφαρμόζοντας έτσι μια καινοτόμο, μη τιμωρητική μέθοδο αντιμετώπισης της βίας και του εκφοβισμού, η οποία προτάθηκε στους εκπαιδευτικούς από την Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας, Ψυχοθεραπεύτρια κυρία Καραβόλτσου Αθηνά σε σχετική επιμορφωτική ημερίδα.
Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons Αναφορά δημιουργού4.0.