IMG_20211004_114113

European Day of Languages- Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2021

European Day of Languages– Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2021: 20 χρόνια εορτασμού της γλωσσικής και πολιτιστικής διαφορετικότητας.

Σε όλη την Ευρώπη, 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 47 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Ως εκ τούτου, το Συμβούλιο της Ευρώπης στο Στρασβούργο προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη.

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

(Πηγή πληροφοριών :https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/el-GR/Default.aspx

Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, τα παιδιά της Ε-ΣΤ΄ Τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, αφού πρώτα παρακολούθησαν μέσω ενός διαδραστικού βιβλίου: “Το γλωσσικό ταξίδι της Λάρας στην Ευρώπη”, ενός μικρού κοριτσιού που ταξιδεύει σε διαφορετικές χώρες της Ευρώπης κ μας παρουσιάζει πληροφορίες για την γλώσσα της εκάστοτε χώρας, καθώς και κάποιες απλές φράσεις ή λέξεις της κάθε γλώσσας, δημιούργησαν με μεγάλη χαρά κ διάθεση μια αφίσα με παιδάκια από διάφορες χώρες που μας λένε στη γλώσσα τους: Γεια! Πώς είσαι; Ευχαριστώ! και τα συνόδευσαν με σημαίες από κάποιες χώρες της Ευρώπης.Σας παρουσιάζουμε λοιπόν τη δουλειά τους!Enjoy!!!