25η Μαρτίου

Στις 25 Μαρτίου 1821, ξεκίνησε η Ελληνική Επανάσταση ενάντια στην τουρκική σκλαβιά που κρατούσε την Ελλάδα δέσμια για 400 χρόνια. Στις 25 Μαρτίου εορτάζουμε επίσης τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Την χαρμόσυνη δηλαδή είδηση, που έφερε ο Αρχάγγελος Γαβριήλ στην Παναγία, ότι μέσω αυτής θα ενσαρκωθεί ο Υιός του Θεού. «Ιδού νυν ευαγγελίζομαι χαράν μεγάλην» της είπε ο Αρχάγγελος.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας,  συμμετείχε στον εορτασμό της 25ης Μαρτίου με διοργάνωση σχολικής γιορτής , κατάθεση στεφάνου στο ηρώον και παρέλαση στο χωριό, προς τιμήν των ηρώων προγόνων μας που πολέμησαν κι έδωσαν στο Έθνος μας το αγαθό της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.

Επίσης, συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας για την άψογη εμφάνισή τους στην παρέλαση που έκαναν σήμερα στα Γιαννιτσά, για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου.