Αρχείο για "6 Μαρτίου 2015"

Βοήθεια σε ένα παιδί που κινδυνεύει

δωρο βΈνα κοριτσάκι στο 13ο-33ο Δ. Σχολείο Περιστερίου ασθενεί βαριά. Οι γονείς του έχουν ανάγκη από χρήματα. Όποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει, ας πατήσει εδώ.

6 Μαρτίου: Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

bulling βΗ 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (bullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου (Olweus, 2009). Διαβάστε όλο το άρθρο »

Πρόσκληση προς τους γονείς του ΣΤ΄1 και του ΣΤ΄2

παμε σινεμά

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τετάρτη 11 Μαρτίου και ώρα 19:00 μ.μ., σας καλούμε στον χώρο του σχολείου, όπου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων, από τον διευθυντή του προγράμματος «Πάμε Σινεμά», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας και συγκεκριμένα τα τμήματα ΣΤ΄1 και ΣΤ΄2, κ. Νίκο Γιαννόπουλο. Ο υπεύθυνος για το πρόγραμμα «Πάμε Σινεμά» στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου είναι ο καθηγητής Εικαστικών κ. Γιάννης Ηλιάκης.

Οι εκπαιδευτικοί: Ηλιάκης Γιάννης,  Κόρμπη Γιάννα, Μπαλανίκα Αφροδίτη, Κατσιαβάρα Αλεξάνδρα
Μπαζιάνου Χρύσα

Η διευθύντρια του σχολείου: Μαρία Βαστάκη

Επίδοση βαθμολογίας Β΄τριμήνου

έλεγχοςΕπίδοση βαθμολογίας Β΄ Τριμήνου- ενημέρωση γονέων: Η βαθμολογία του Β’ τριμήνου θα δοθεί την Τρίτη 17 Μαρτίου 2015 από τις 14.00-15.00. Κατά τις ίδιες ώρες μπορούν να προσέρχονται και οι γονείς/κηδεμόνες των τάξεων Α’ & Β’, για τις οποίες δεν προβλέπεται βαθμολογική αξιολόγηση των μαθητών, προκειμένου να ενημερωθούν περιγραφικά για την επίδοση των παιδιών/κηδεμονευομένων τους. Παρακαλείσθε κατά την ενημέρωση να τηρηθεί η ώρα αποχώρησης των μαθητών, ώστε να μην παραμένουν τα παιδιά στον χώρο του σχολείου χωρίς την εποπτεία εκπαιδευτικών. Την ημέρα αυτή το ολοήμερο τμήμα του σχολείου θα λειτουργήσει κανονικά.

Τα “Βιβλία σε ρόδες ” αποχαιρετούν το Β3

Ένας μήνας πέρασε που τα “Βιβλία σε ρόδες” ήταν στο Β3. Οι μαθητές του Β3 μαζί με την κ. Μαρία Βαστάκη ταξίδεψαν με τους Πειρατές, τον Μόμπι Ντικ και Το μαγικό σχολικό στον βυθό του ωκεανού, μαγεύτηκαν με τον Κύριο Ιππόκαμπο, γνώρισαν τη Νεφέλη που δεν αγαπούσε τη θάλασσα αλλά τελικά αποδείχτηκε δεινή κολυμβήτρια, ζωντάνεψαν μπροστά τους Τα χρώματα της θάλασσας και ονειρεύτηκαν από τώρα τις καλοκαιρινές Διακοπές παρέα με τον Μικρό Νικόλα. Ευχόμαστε να τα ξαναπούμε και του χρόνου!