Αρχείο για "1 Μαρτίου 2015"

9ος Διαγωνισμός της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑΤο σχολείο θα συμμετάσχει στον 9ο διαγωνισμό «Παιχνίδι και μαθηματικά» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Ο διαγωνισμός, που τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, θα διεξαχθεί στις 6 Μαρτίου 2015, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, κατά τις ώρες 08.15 έως 10.15, με σχετική τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: , ,

1η Μαρτίου: Καλό μήνα!

μαρτακιαΟ Μάρτης ή Μαρτιά είναι ένα παμπάλαιο έθιμο, με βαλκανική διασπορά. Πιστεύεται ότι έχει τις ρίζες του στην Αρχαία Ελλάδα και συγκεκριμένα στα Ελευσίνια Μυστήρια. Οι μύστες των Ελευσινίων Μυστηρίων έδεναν μια κλωστή, την Κρόκη, στο δεξί τους χέρι και το αριστερό τους πόδι.
Από την 1η του Μάρτη, τα παιδιά φορούν στον καρπό του χεριού τους ένα βραχιολάκι, φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή, τον Μάρτη ή Μαρτιά. Σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση, ο Μάρτης προστατεύει τα πρόσωπα των παιδιών από τον πρώτο ήλιο της Άνοιξης, για να μην καούν.   Ο λαός μας λέει:«Του Μάρτη ο ήλιος βάφει και πέντε μήνες δεν ξεβάφει». Τον φτιάχνουν την τελευταία μέρα του Φλεβάρη και τον φορούν την πρώτη μέρα του Μάρτη, πριν βγουν από το σπίτι. Το βραχιολάκι αυτό το βγάζουν στο τέλος του μήνα ή το αφήνουν πάνω στις τριανταφυλλιές, όταν δουν το πρώτο χελιδόνι, για να τον πάρουν τα πουλιά και να χτίσουν τη φωλιά τους.
Άλλοι πάλι, δένουν τον Μάρτη σε κάποιο καρποφόρο δέντρο, ώστε να του χαρίσουν ανθοφορία. Αν το Πάσχα πέσει μέσα στον Μάρτιο, τον καίνε στην λαμπάδα της Ανάστασης. Σε άλλες περιοχές καίνε το  βραχιολάκι στις φωτιές που ανάβουν, για να κάψουν τον Ιούδα ή τον δένουν στο ποδαράκι του πασχαλινού οβελία.
Καλό μας μήνα!

Αποκριάτικη γιορτή στο σχολείο

Όπως είχε ανακοινωθεί τις δύο τελευταίες ώρες του ωρολογίου προγράμματος την Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου 2015, οι μαθήτριες και οι μαθητές μας ντύθηκαν με τις αποκριάτικες στολές τους, τραγούδησαν και χόρεψαν. Πριν την αποκριάτικη γιορτή οι μαθητές των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 έπαιξαν έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, με αποτέλεσμα 6-1 υπέρ του ΣΤ2. Ευχόμαστε “Καλή Σαρακοστή” σε όλους.

Διδακτική επίσκεψη στο θέατρο “Πάνθεον”

hercules_pantheonΣας ενημερώνουμε ότι η διδακτική επίσκεψη της Β΄τάξης στο θέατρο “Πάνθεον”, η οποία αναβλήθηκε στις 11 Φεβρουαρίου 2015 λόγω κακοκαιρίας, επαναπρογραμματίστηκε και θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015.