Εγγραφές μαθητών/τριών Α΄ τάξης Δημοτικού, σχ. έτους 2016-17

ΑΝΑΚ. ΙΣΤ. ΕΓΓΡ. 2016-17

Εγγραφή μαθητών στην Α’ τάξη για το σχολ. έτος 2016-17

(Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην υπ. αριθμ. πρωτ. : Φ.6/1063/82763/Δ1/23-05-2016 Εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ)

Ποιους μαθητές αφορά; Στην Α’ τάξη του δημοτικού για τη σχολική χρονιά 2016-2017 εγγράφονται μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2010 έως 31-12-2010.
Πότε γίνονται οι εγγραφές; Από 1η έως και 21η  Ιουνίου 2016 (από τις 08:30-11:30)
Ποιος κάνει την εγγραφή; Την εγγραφή του μαθητή κάνει ο γονέας ή ο νόμιμος κηδεμόνας αυτού. Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων την εγγραφή κάνει αυτός που έχει την επιμέλεια.
Πληροφορίες  2106140681

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

1. Αίτηση- Υπεύθυνη Δήλωση – Θα την προμηθευτείτε από το Νηπιαγωγείο ή το σχολείο.
  2. Πιστοποιητικό γέννησης- Σας ενημερώνουμε ότι από το σχολικό έτος 2016-17 και εφεξής, για την εγγραφή των μαθητών στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1, 6-4-2016)
  3. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια – (Το γαλάζιο βιβλιάριο υγείας του παιδιού).
  4. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας– Ως αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας θα λαμβάνεται ο  λογαριασμός ΔΕΗ ή το αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος της φορολογικής δήλωσης με απόκρυψη των οικονομικών στοιχείων.
  5. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου– Χορηγείται από το νηπιαγωγείο. Όπου δεν είναι δυνατή η προσκόμιση της βεβαίωσης, οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν σχετική αίτηση προς τον οικείο Διευθυντή Εκπαίδευσης ΠΕ, αναφέροντας τους λόγους μη φοίτησης και ο μαθητής εγγράφεται κατόπιν σχετικής έγκρισης.
  6. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή & Φύλλο Ιατρικής εξέτασης – Θα προμηθευτείτε τά έντυπα από το Νηπιαγωγείο ή το σχολείο.
  7. Για τους αλλοδαπούς μαθητές, πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο ή ληξιαρχική πράξη γέννησης, εφόσον έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.

Χωροταξικά όρια του 9ου Δ. Σχ. Αμαρουσίου

9° ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Οδός Περικλέους (μονά-ζυγά στο 1° Δημοτικό Σχολ. Αμαρουσίου), Στέφανου Δραγούμη, Κυρήνειας, Χαρ. Τρικούπη (από Θεμιστοκλέους έως Μεσολογγίου μονά-ζυγά στο 16° Δ. Σχ, Αμαρουσίου), Μεσολογγίου (από Ρ. Φεραίου έως Κρήτης μονά-ζυγά στο 16° Δημ. Σχολ. Αμαρουσίου, Κρήτης (από Μεσολογγίου έως Νερατζιωτίσσης μονά-ζυγά στο 16° Δημ. Σχολ. Αμαρουσίου), Νερατζιωτίσσης (ζυγά), Ανδρέα Παπανδρέου (μέχρι Αιγαίου), Αιγαίου, Βύρωνος (μέχρι Λάμπρου Κατσώνη),
Ναυαρίνου (εκτός 2-6 που ανήκει στην Πεύκη).

Το 9ο και 11ο Νηπιαγωγείου του Δήμου Αμαρουσίου ακολουθεί τα όρια του 9ου Δ. Σχ. Αμαρουσίου.