Οικολογικά σχολεία …συνεχίζουμε δυνατά ,πάντα οικολογικά!

Η βεβαίωση συμμετοχής του σχολείου μας αλλά και των μαθητών μας  στο  Διεθνές Δίκτυο ΠΕ «Οικολογικά Σχολεία» για τη σχολική χρονιά 2023-2024.

βεβαιωση συμμετοχής σχολειου ECO 2023 2024Ο Οικοκώδικας που ακολουθεί είναι από τη Φόρμα δράσεων που υλοποιήθηκαν  στο πλαίσιο του δικτύου ΠΕ «Οικολογικά Σχολεία» την προηγούμενη σχολική χρονιά.

ΟΙΚΟΚΩΔΙΚΑΣ

Μπορείτε να δείτε τη Φόρμα των περιβαλλοντικών δράσεων μας πατώντας εδώ.

Ενεργά Σχολεία Οικοσυμμαχία τι νέα;

Τα  νέα της Οικοσυμμαχίας ,το περιοδικό μας με όσα συνέβησαν στα 17 σχολεία τη σχολική χρονιά 2023-2024 με llink που σας οδηγούν σ΄ όλα τα σπουδαία που καταφέραμε όλοι μαζί! Απολαύστε το καλύτερα σε σταθερό υπολογιστή ή Laptop όπου οι σύνδεσμοι θα σας οδηγούν πιο εύκολα στις δράσεις μας!

Μπορείτε να δείτε  και το προωθητικό βίντεο που δημιουργήθηκε για την εισαγωγή των μαθητών μας στις δραστηριότητες του έργου και την ενημέρωση των σχολικών κοινοτήτων.

Χίλια μπράβο σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα!έπαινος Οικοσυμμαχίας

European Blue Schools

Άλλη μια διάκριση για το Νηπιαγωγείο μας! Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι μόλις αποκτήσαμε πιστοποίηση ότι ανήκουμε στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Blue Schools.Ανήκοντας πλέον στο Δίκτυο των Ευρωπαϊκών Μπλε Σχολείων (Network of European Blue Schools), το σχολείο μας θα μπορεί να αλληλεπιδράσει με άλλα αντίστοιχα σχολεία σε όλη την Ευρώπη, να πάρει ή και να δώσει ιδέες, πληροφορίες ή πρακτικές. Περισσότερες πληροφορίες για το δίκτυο μπορείτε να αναζητήσετε στην επίσημη σελίδα που έχει δημιουργήσει η Ευρωπαϊκή επιτροπή και ο υπό εποπτεία φορέας : https://maritime-forum.ec.europa.eu/theme/ocean-literacy-and-blue-skills/ocean-literacy/network-blue-schools_enEuropean Blue Schools Certificate

Η αφήγηση του κλιμακωτού μας παραμυθιού από τη Σάσα Βούλγαρη

Τα σχολεία της Οικοσυμμαχίας μας, στην οποία ανήκει και το 6ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας, φέτος είχαν την τιμή και τη χαρά να συνεργαστούν με τη γνωστή αφηγήτρια/ψυχοπαιδαγωγό Σάσα Βούλγαρη, η οποία αρχικά, έδωσε στην ομάδα 8-17 στοιχεία της λαϊκής παράδοσης με τα οποία τα σχολεία, ανά ζεύγη, έγραψαν ένα στίχο για να δημιουργήσουν συνεργατικά ένα κλιμακωτό παραμύθι. Στη συνέχεια, κάθε σχολείο δημιούργησε και διακόσμησε με μοτίβα της λαϊκής παράδοσης, ένα βιβλίο ακορντεόν με το παραμύθι μας. Στο τέλος, η αφηγήτρια, επιμελήθηκε την ιστορία και μας την αφηγήθηκε με τον μοναδικό της τρόπο. Απολαύστε την!

Δείτε προηγούμενη σχετική ανάρτηση μας πατώντας εδώ.

Δράσεις για τη θάλασσα

Στα πλαίσια του eTwinning προγράμματος  «Οι  Storytellers της Οικοσυμμαχίας»,  που εκπονήσαμε τη φετινή σχολική χρονιά, πραγματοποιήσαμε ποικίλες δράσεις για το θαλάσσιο περιβάλλον καθώς και για τα θαλάσσια είδη που βρίσκονται σε κίνδυνο.

Θαλάσσια πρόκληση

• Συμμετείχαμε σε μια συνεργατική παρουσίαση για τη  μεσογειακή φώκια Monachus και μάθαμε μέσα από βίντεο και εικόνες  γιατί συγκαταλέγεται στα σπανιότερα και πλέον απειλούμενα είδη του πλανήτη.

ΦΏΚΙΑ

Kαι φυσικά φτιάξαμε τη δική μας  φώκια με ανακυκλώσιμα υλικά!

• Στη συνέχεια, οι ομάδες που είχαμε φτιάξει με τα θαλάσσια ζώα της Μεσογείου (ιππόκαμπος, θαλάσσια χελώνα, φώκια μονάχους μονάχους, σφουγγάρι, αιγαιόγλαρος, ) .συναντηθήκαμε  διαδικτυακά και συναποφασίσαμε λέξεις κλειδιά σε συννεφόλεξο  που δημιούργησε το ένα μέλος της κάθε ομάδας. Το δεύτερο μέλος πέρασε τις λέξεις και όποιες άλλες πληροφορίες θεώρησε απαραίτητες από όσα είχαν συγκεντρωθεί στη Δράση 1 και χρησιμοποιώντας το Chat GPT έφτιαξε το ποίημα της ομάδας. Έπειτα, το τρίτο μέλος της κάθε ομάδας ανέλαβε να χρησιμοποιήσει το Suno (εργαλείο ΑΙ) για να φτιάξει το τραγούδι της κάθε ομάδας, βασισμένο στο κείμενο του Chat GPT. Το εργαλείο βγάζει εναλλακτικές, οπότε τα μέλη αποφάσισαν με ψηφιακή ψηφοφορία το τραγούδι που τους άρεσε περισσότερο. Δείτε τα ποιήματα από όλες τις ομάδες πατώντας εδώ.

• Τα συνεργαζόμενα σχολεία χωριστήκαμε  επίσης σε ομάδες επιλέγοντας το θαλάσσιο είδος εισβολέα στη Μεσόγειο,(μέδουσα, λαγοκέφαλος και φανταστικό ψάρι) .Η δική μας συνεισφορά ήταν στην εισβολή των μεδουσών στη Μεσόγειο. Οι ομάδες 1 και 2 (μέδουσες και λαγοκέφαλοι) αναζήτησαν πληροφορίες με σύντομη έρευνα(βίντεο, βιβλία κλπ.) για τους λόγους που τα είδη αυτά πολλαπλασιάζονται ταχύτερα ή μεταναστεύουν και κατέγραψαν τις πληροφορίες σε ένα κοινό ιστόγραμμα. Η ομάδα 3 (φανταστικό είδος) επικεντρώθηκε στην ανακάλυψη πληροφοριών που σχετίζονται με λύσεις για την ισορροπία του υδάτινου οικοσυστήματος της Μεσογείου και τις παρουσίασαν στο ίδιο έγγραφο

Μέδουσες

Η μέδουσα μας με ανακυκλώσιμα υλικά.

Δείτε την εισβολή στη Μεσόγειο πατώντας εδώ.

Στη συνέχεια, η ομάδα μας (Μέδουσες) ανέδειξε τους λόγους που οι μέδουσες και οι λαγοκέφαλοι εμφανίστηκαν στη Μεσόγειο, η ομάδα 2 εστίασαν στα προβλήματα και η ομάδα 3 πρότεινε λύσεις. Και στις τρεις ομάδες τα μέλη συναντήθηκαν και συν διαμόρφωσαν το περιεχόμενο της ιστορίας σε κόμικ με την υποστήριξη ενός κοινού bookcreator. Δείτε το βιβλίο μας πατώντας εδώ.

Την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος μιλήσαμε για τις αιτίες αλλά και τις λύσεις της μόλυνσης σε θάλασσα, ξηρά και αέρα.

Ο προγραμματισμένος καθαρισμός της παραλίας Μέργου αναβλήθηκε όμως γιατί τα σχολεία ήταν κλειστά λόγω καύσωνα.

Οι Μέλισσες έφτασαν στο Νηπιαγωγείο μας!

Εφτά νέες μελισσούλες Bee-Bot  έφτασαν σήμερα στο Νηπιαγωγείο μας! Η Βee Βot είναι ένα μικρό ρομπότ που προγραμματίζεται εύκολα και μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά να μάθουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού, προσανατολισμού και επίλυσης προβλημάτων με διασκεδαστικό και διαδραστικό τρόπο.
beebot

Ευχαριστήρια επιστολή από το Σύλλογο «Φλόγα»

Έφτασε  στο σχολείο μας η ευχαριστήρια επιστολή από το Σύλλογο «Φλόγα». Ευχαριστούμε τους γονείς και τους μαθητές μας που συμμετείχαν και σ΄ αυτή την εθελοντική δράση μας.