Σχολικό έτος 2020-2021

Ενεργά σχολεία μια ΟικοσυμμαχίαΤο έργο “Ενεργά Σχολεία μια οικοσυμμαχία” βασίζεται στη συνεργασία νηπιαγωγείων της Στερεάς Ελλάδας και αποτελεί επέκταση του προγράμματος “Στης Εύβοιας το δάSOS όλοι μαζί, το μελισσάκι, εγώ κι εσύ”, το οποίο υλοποιήθηκε την περασμένη σχολική χρονιά σε 16 νηπιαγωγεία της Εύβοιας. Η επιτυχής ολοκλήρωση των δράσεων σχετικά με την προστασία των δασών από τις πυρκαγιές έδωσε το βήμα για τη δημιουργία βιώσιμων πόλεων/χωριών. Σκοπός της σύμπραξης είναι η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση όλων των εμπλεκόμενων μέσα από την ενασχόληση των 17 παγκόσμιων στόχων της βιώσιμης ανάπτυξης. Με αυτό τον τρόπο, τα νηπιαγωγεία θα στοχεύσουν στην ενημέρωση της σχολικής κοινότητας σχετικά με τους περιβαλλοντικούς κινδύνους, θα κινητοποιήσουν τα μέλη να αναλάβουν δράση και να γίνουν ενεργοί πολίτες. Όλες οι δράσεις θα ακολουθούν ένα κοινό μηνιαίο πλάνο δραστηριοτήτων με στόχο τη δημιουργία ενός δικτύου αειφόρων σχολείων.