Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, αγαπητοί γονείς, αγαπητοί μαθητές,
Στα επισυναπτόμενα αρχεία θα βρείτε πληροφορίες για τον 5ο διαγωνισμό “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας καθώς και για την διαδικασία εγγραφής. Ο διαγωνισμός αφορά μαθητές από τη Β΄ Τάξη Δημοτικού και πάνω. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι μια καλή ευκαιρία ώστε οι μαθητές με παιγνιώδη τρόπο να γνωρίσουν  και να αγαπήσουν τον μαγικό κόσμο των Μαθηματικών. Η όλη διαδικασία γίνεται εξ αποστάσεως χωρίς να απαιτείται μετακίνηση των μαθητών. Για τη συμμετοχή απαιτείται συνδρομή 10 € η οποία συνοδεύεται με δωρεάν αποστολή στους μαθητές εκ μέρους της Μαθηματικής Εταιρείας του περιοδικού “Πυθαγόρας”. Υπάρχει δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής για μαθητές που αποδεδειγμένα δεν μπορούν να καταβάλλουν το κόστος.