Διαγωνισμός “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, αγαπητοί γονείς, αγαπητοί μαθητές,
Στα επισυναπτόμενα αρχεία θα βρείτε πληροφορίες για τον 5ο διαγωνισμό “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας καθώς και για την διαδικασία εγγραφής. Ο διαγωνισμός αφορά μαθητές από τη Β΄ Τάξη Δημοτικού και πάνω. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι μια καλή ευκαιρία ώστε οι μαθητές με παιγνιώδη τρόπο να γνωρίσουν  και να αγαπήσουν τον μαγικό κόσμο των Μαθηματικών. Η όλη διαδικασία γίνεται εξ αποστάσεως χωρίς να απαιτείται μετακίνηση των μαθητών. Για τη συμμετοχή απαιτείται συνδρομή 10 € η οποία συνοδεύεται με δωρεάν αποστολή στους μαθητές εκ μέρους της Μαθηματικής Εταιρείας του περιοδικού “Πυθαγόρας”. Υπάρχει δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής για μαθητές που αποδεδειγμένα δεν μπορούν να καταβάλλουν το κόστος.