Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για όλους μας (εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς) να ευαισθητοποιηθούμε για το φαινόμενο, να ανταλλάξουμε σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούμε αναλαμβάνοντας δράση  ώστε να περιοριστεί και να εξαλειφθεί κάθε πράξη βίας και εκφοβισμού. Στο πλαίσιο αυτό το σχολείο μας  έως και την Τρίτη 9 Μαρτίου 2021, θα αφιερώσει χρόνο για  δράσεις (π.χ. βιβλιοπαρουσιάσεις, προβολές ταινιών, εικαστικά εργαστήρια, διαδραστικές ομιλίες, κ.α.) με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στο cyber-bullying , δηλαδή στη βία που εκδηλώνεται  με χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης (TikTok, Facebook, Viber κ.λπ.) που αποτελούν συνήθη μέσο επικοινωνίας παιδιών  και εφήβων.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε ενδιαφέροντα video, κείμενα και άλλο υλικό:

ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ