Αγαπητοί γονείς,

Μετά την αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολείων στην πόλη μας, το πρόγραμμα λειτουργίας του σχολείου μας θα συνεχιστεί μέσω τηλεκπαίδευσης στην πλατφόρμα WEBEX. Μέχρις στιγμής, δεν έχουμε λάβει κάποια εγκύκλιο με το ωράριο λειτουργίας της τηλεκπαίδευσης, οπότε θα εφαρμοστεί το πρόγραμμα που ίσχυε πριν τα Χριστούγεννα με ώρα έναρξης των μαθημάτων 14.10 και λήξη στις 17.20. Το πρόγραμμα θα το βρείτε αναρτημένο στις πλατφόρμες e-me & e-class των εκπαιδευτικών. Σε περίπτωση αλλαγής της ώρας έναρξης θα ενημερωθείτε με νέο μήνυμα.

Παράλληλα, σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας με από κοινού ενέργειες με τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων εξασφάλισε 6 tablet μέσω δωρεάς από την εταιρεία Β. & Η. Σπηλιόπουλος Α.Ε.Β.Ε. Οπότε αυτή τη στιγμή υπάρχουν 8 διαθέσιμα για τους μαθητές. Για τη διανομή τους θα ισχύσουν τα κριτήρια που θέτει το Υ.ΠΑΙ.Θ και συγκεκριμένα:

Α. Τα κοινωνικά

Β. Το χαμηλό εισόδημα

Γ. Η ανεργία γονέων/κηδεμόνων

Δ. Η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, και,

Ε. Η ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης

Παρακαλούμε όσοι εμπίπτετε στις παραπάνω κατηγορίες να καταθέσετε στο σχολείο τα απαραίτητα δικαιολογητικά (Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης – Εκκαθαριστικό εφορίας – Βεβαιώσεις εγγραφής στο ταμείο ανεργίας), αύριο Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου έως τις 12 π.μ.

Το σχολείο μας θα δώσει προτεραιότητα σε μαθητές οι οποίοι εμπίπτουν σωρευτικά στις ανωτέρω κατηγορίες με έμφαση στην ύπαρξη ιδιαιτεροτήτων όπως για παράδειγμα η φοίτηση 3 αδερφών στο δημοτικό και νηπιαγωγείο, το χαμηλό εισόδημα και η ύπαρξη διαγνωσμένων δυσκολιών μάθησης.

Σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους, τα tablet θα πρέπει να επιστραφούν στο σχολείο μετά τη λήξη της τηλεκπαίδευσης. Ο γονιός υποχρεούται σε καταβολή αποζημίωσης σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης, η οποία δεν οφείλεται σε ελάττωμα της συσκευής, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στη σχολική μονάδα. Για την παραλαβή απαιτείται η υπογραφή σχετικής υπεύθυνης δήλωσης.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ