Μάι 11 2020

Ο γάτος και το πουλί

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Eκτός από τον κότσυφα που σας είχα πεί την τελευταία φορά ότι επισκέπτεται την γειτονιά μου, υπάρχει και ένας άλλος επισκέπτης, πιο τακτικός. Ησυχία δεν έχει, όλο είναι σε κίνηση, πότε ανεβαίνει στις σκεπές των σπιτιών και στις ταράτσες, πότε έρχεται στα μπαλκόνια και στις αυλές, πὀτε τον βλέπω στους δρόμους γύρω από το σπίτι μου να τριγυρνά.

Σήμερα το πρωί ήρθε και στάθηκε στο μπαλκόνι μου.

Νάτος:

Είναι ένας μαύρος κεραμιδόγατος, αδέσποτος μεν αλλά έχει την φροντίδα όλων μας εδώ στην γειτονιά. Δεν του λείπει ποτέ ούτε νερό ούτε φαγητό.

Με αφορμή λοιπόν την επίσκεψη αυτή κι επειδή ξέρω ότι κι εσείς αγαπάτε τις γάτες σας προτείνω να δείτε μια διασκεδαστική ιστορία με πρωταγωνιστή έναν γάτο.

Στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης στην Νέα Υόρκη υπάρχει ένας πίνακας που ζωγράφισε ο Πολ Κλέε και ο τίτλος του είναι  Η γάτα και το πουλί.

Θέλετε να τον ζωγραφίσετε κι εσείς ;

Πρώτα πρἐπει να τον σχεδιάσετε με ένα μολύβι ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

Αφού τελειώσετε το σχέδιο, μπορείτε να τον χρωματίσετε ή με νερομπογιές, ή  ξυλομπογιές για να πετύχετε τα  απαλά χρώματα που έχει ο αυθεντικός πίνακας.

Α! και αν θέλετε αντί για το πουλί που βρίσκεται στο κεφάλι του γάτου μπορείτε να βάλτε ότι σας λέει η δική σας φαντασία.

Περιμένω να δω τις ζωγραφιές σας.

Καλή επιτυχία!

Κος Θανάσης

και  να κρατήσουμε ζωντανό το ενδιαφέρον τους για το σχολείο