Αρχεία για 'Σχέδιο Δράσης Σχολικής Μονάδας' Κατηγορία

Ιούν 15 2022

Καλό Καλοκαίρι 2022!

Ολοκληρώθηκε  σήμερα η σχολική χρονιά με πολλά χαμόγελα, ευχές και συγκινήσεις. Από σήμερα τα πλάσματα του βυθού θα κολυμπούν σε φανταστικές θάλασσες στα παιδικά δωμάτια.

Οι σπόροι που μαζέψαμε από τον κήπο μας μας, θα περιμένουν να τους φυτέψουμε τον Σεπτέμβριο και να ξαναρχίσουμε από την αρχή!

Ανακύκληση (επιστροφή στη αφετηρία) Ξαναγυρίζουμε στο ίδιο σημείο,  στους σπόρους!  Από αυτούς ξεκινήσαμε και όταν επιστρέψουμε τον Σεπτέμβριο θα φυτέψουμε τους δικούς μας νέους  σπόρους. Και ο κύκλος θα ξαναρχίσει…

Τώρα το καλοκαίρι μας καλεί, όπως λέει η Μάρω Λοϊζου για  παιχνίδια, γέλια, γεύσεις και ευωδιές!

ΔΕ Μ΄ΑΚΟΥΣ;

Έρχομαι μεσ΄απ΄τη θάλασσα

Έλα, έλα κοριτσάκι,

μυρίζω φύκι και πελαγίσιο άνεμο

Έλα, έλα αγοράκι,

κυλίσου στα βότσαλα,

χτίσε πύργους και κάστρα στην άμμο,

σκάψε πηγαδάκι να βρούμε νερό.

Θα πιάσουμε καβούρια;

Θα παίξουμε κρυφτό;

Μυρίζω καρπούζι, σταφύλια, κεράσια και μούσμουλα

και όπου περνώ όλα γίνονται κίτρινα.

Έλα, έλα αγοράκι,

έλα, έλα κοριτσάκι.

Δε μ’ ακούς;

Είμαι το καλοκαίρι

Μαΐ 28 2022

Στην αυλή του σχολείου μας (συνέχεια)

Ήταν ένα σχέδιο δράσης με στόχο να  βελτιώσουμε τον αύλειο χώρο του σχολείου, να ενισχύσουμε τον εξοπλισμό μας και να οργανώσουμε γωνιές ενδιαφερόντων ώστε να πραγματοποιούμε εκπαιδευτικές δραστηριότητες στην αυλή.

Μετά από  την καταγραφή των ιδεών των παιδιών  ( Ιανουάριος-Φεβρουάριος) για το τι άλλο θα ήθελαν να κάνουν στην αυλή και τις δικές μας παρατηρήσεις κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων,  ξεκινήσαμε την υλοποίηση.

Η αρχή έγινε με τη δημιουργία ενός κήπου  και σταδιακά υλοποιήθηκαν πολλές από τις ιδέες των παιδιών:

Ξαναβλέποντας με τα παιδιά τη λίστα με όλες τις ιδέες  (Μάιος) σημειώνουμε ποιες από αυτές υλοποιήσαμε. Τα παιδιά μιλούν για ό,τι τους αρέσει περισσότερο και ζωγραφίζουν.

Μαρ 27 2022

Στην αυλή του σχολείου μας

Ένα σχέδιο δράσης με στόχο να  βελτιώσουμε τον αύλειο χώρο του σχολείου, να ενισχύσουμε τον εξοπλισμό  μας και να οργανώσουμε  γωνιές ενδιαφερόντων ώστε να  πραγματοποιούμε  εκπαιδευτικές δραστηριότητες στην αυλή.

Έχουμε παρατηρήσει ότι τα παιδιά είναι πιο χαρούμενα όταν παίζουν στην αυλή. Ας κάνουμε αυτή τη χαρά μεγαλύτερη.

Ρωτήσαμε τα παιδιά πώς αλλιώς φαντάζονται την αυλή του σχολείου μας. Τι άλλο θα ήθελαν να έχει; Τι άλλο θα ήθελαν να κάνουν στην αυλή;  Να οι απαντήσεις τους:

• Να έχει χορτάρι και φυτά και λουλούδια.
  • Πίνακα για να ζωγραφίζουμε και να παίζουμε τρίλιζα
  • Κούνιες και τσουλήθρα και ωραία πράγματα και χρωματιστά φώτα
  • Να παίζουμε ντόμινο και μονόζυγο
  • Να πετάνε πεταλούδες πάνω από το κεφάλι μας, να έχουμε μπαλόνια, κι ένα κολλημένο γαϊτανάκι που να μην φεύγει
  • Να παίζουμε μπόουλινγκ και ποδόσφαιρο και μπάσκετ και τραμπολίνο
  • Να έχουμε άλογα και μονόκερους, ουράνια τόξα και  μια γοργόνα
  • Πισίνα με τζακούζι και μια γοργόνα
  • Να κάνουμε γιορτές
  • Να έχουμε κήπο να φυτεύουμε

Λήψη αρχείου

Για να δούμε τι θα καταφέρουμε να κάνουμε από όλα αυτά! Με λίγη φαντασία ίσως  γίνουν και αυτά που τώρα μοιάζουν αδύνατα.

Η υλοποίηση  του σχεδίου έχει ξεκινήσει. Προχωράμε βήμα-βήμα, συνεργαζόμαστε δασκάλες, παιδιά και γονείς, αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες, βρίσκουμε λύσεις.

ο Κήπος

Με υλικά που είχαμε κι άλλα που αγοράσαμε, φυτέψαμε τα πρώτα μας φυτά.  Ένα παλιό  ξύλινο κουτί παιχνιδιών  έγινε ζαρντινιέρα για τα καλλωπιστικά φυτά ( φυτά που βλέπουμε)  το κυκλάμινο, τη γαρυφαλλιά και  τους βολβούς κάλλας.

Δίπλα φυτέψαμε αρωματικά (φυτά που τα μυρίζουμε, δεντρολίβανο και βασιλικό) ενώ οι σπόροι των λαχανικών ( φυτά που τρώμε) φυτεύτηκαν πρώτα σε μικρά κεσεδάκια και στη συνέχεια στην μεγάλη ζαρντινιέρα που αποκτήσαμε με την βοήθεια του συλλόγου γονέων και του Δήμου Αθηναίων.

Από τις πρώτες μέρες καταλάβαμε ότι τα φυτά μας κινδυνεύουν από τις μπάλες των μεγάλων παιδιών. Κι έτσι αποφασίσαμε να πάμε να τους μιλήσουμε. Ετοιμάσαμε γράμματα και οι αντιπροσωπείες μας πήγαν σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου.  Μετά από αυτό μικροί και μεγάλοι προσέχουν τον κήπο μας και είμαστε χαρούμενοι !

Λήψη αρχείου

Σε αυτό το άλμπουμ  φωτογραφιών μπορείτε να βλέπετε την πρόοδο του κήπου μας και στιγμιότυπα από τις δραστηριότητες  που κάνουμε στην αυλή μας.

ο κήπος μας

Συνεργασία: Κάλη Καββαθά-Σοφία Στεφανίδου