Αρχική » Εκδρομές » Οικολογικές περιπλανήσεις στο νομό Ιωαννίνων

Οικολογικές περιπλανήσεις στο νομό Ιωαννίνων

Συνεχίζοντας τις οικολογικές τους περιπλανήσεις, 49 μαθητές της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 3ου Γυμνασίου Νάουσας μαζί με τον Διευθυντή Νίκο Κύρου και τις καθηγήτριες Αλεξάνδρα Κώστα – Τούσια και Αθηνά Πέιου, το τριήμερο 30 Μαρτίου – 1 Απριλίου 2017 επισκέφθηκαν περιοχές με ιδιαίτερο περιβαλλοντικό και ιστορικό ενδιαφέρον του νομού Ιωαννίνων.

Συγκεκριμένα είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μοναδικά φυσικά τοπία, όπως το φαράγγι του Βίκου, τον ποταμό Βοϊδομάτη και τον Αώο με τα ξεχωριστά πέτρινα γεφύρια τους, την Πίνδο, το Σπήλαιο του Περάματος και τη Λίμνη των Ιωαννίνων. Γνώρισαν την ιστορία μας μέσα από επισκέψεις και ξεναγήσεις στο Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Παύλου Βρέλλη, στο Μουσείο του Αλή Πασά στο νησάκι της λίμνης των Ιωαννίνων, στο Κάστρο των Ιωαννίνων και στο Στρατιωτικό  Μουσείο Καλπακίου. Περπάτησαν στο ιστορικό Μέτσοβο, στο παραδοσιακό Μονοδένδρι, στα φημισμένα Γιάννινα και τη μοναδική Κόνιτσα. Επίσης συμμετείχαν σε πρόγραμμα του ΚΠΕ Κόνιτσας.