Αρχική » I create a possitive atmosphere » Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα eTwinning “I am learning to respect diversity. I create a positive atmosphere”

Την Τρίτη, 29-5-2024 με την παρουσίαση του έργου eTwinning “I am learning to respect diversity. I create a positive atmosphere” σε εκδήλωση του σχολείου, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα που υλοποιήθηκε φέτος σε συνεργασία με το σχολείο της πόλης Άντσλα της Εσθονίας.
Πιστεύουμε πως ο στόχος του έργου  να εμπλέξει τους μαθητές/τριες σε δραστηριότητες που θα τους βοηθήσουν να κατανοήσουν και να σέβονται τη διαφορετικότητα στους ανθρώπους επιτεύχθηκε. Όπως και η ανάπτυξη δεξιοτήτων μάθησης του 21ου αιώνα – κριτική σκέψη, δημιουργικότητα, συνεργασία, επικοινωνία-, η εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες και η διαπολιτισμική κατανόηση.  Για την επίτευξη αυτων των στόχων, τα παιδιά εργάστηκαν σε ομάδες για συγκεκριμένα θέματα, χρησιμοποίησαν διάφορες εφαρμογές και προγράμματα. Η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε ήταν τα αγγλικά που βοήθησε στην ανάπτυξη δεξιοτήτων στις ξένες γλώσσες.
Οι μαθητές/τριες, όπως και οι εκπαιδευτικοί, βγήκαν πιο πλούσιοι από αυτήν την εμπειρία.
Ευχόμαστε στα παιδιά να έχουν πάντα επιτυχίες πάντα και τη διάθεση να συμμετέχουν σε δράσεις και προγράμματα!
Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να επισκεφτείτε τις σελίδες τους έργου μας στο twinspace του eTwinning για να δείτε κάποιες από τις δραστηριότητές μας.