Αρχική » Δράσεις » Ρομποτικό χέρι από το σχολείο μας σε πλατφόρμα του υπουργείου παιδείας για την καινοτομία

Ο μαθητής του 3ου Γυμνασίου Νάουσας, Ιωσήφ Χατζηιωαννίδης, δημιούργησε στο μάθημα της τεχνολογίας της Α’ τάξης γυμνασίου την προηγούμενη σχολική χρονιά ένα ρομποτικό χέρι που παίζει πέτρα, ψαλίδι, χαρτί.robotiko xeri

Η καθηγήτριά του, Μάρθα Καρβουνίδου, αναγνωρίζοντας την καινοτομία στην κατασκευή του έστειλε ένα βίντεο και μια παρουσίαση για το ρομποτικό χέρι στο υπουργείο παιδείας ανταποκρινόμενη στο κάλεσμα του τομέα «Δράσεις Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας & Καινοτομίας» για την ανάρτηση καινοτόμων δημιουργιών σε ειδική πλατφόρμα. Η κατασκευή που δημιούργησε ο Ιωσήφ βρίσκεται στον ακόλουθο σύνδεσμο του υπουργείου:

Το ρομποτικό χέρι, επίσης, θα ταξιδέψει στο Νομό Πέλλας για να πάρει μέρος στο φεστιβάλ ρομποτικής που οργανώνουν η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας μαζί με άλλους φορείς.Με αφορμή αυτά τα γεγονότα ο Ιωσήφ παρουσίασε σε τάξεις του σχολείου μας στο μάθημα της τεχνολογίας την κατασκευή του. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να παίξουν πέτρα-ψαλίδι-χαρτί με το ρομποτικό χέρι και να μάθουν για την κατασκευή. Δείτε το παρακάτω βίντεο:

Screenshot 20240409 132056 VLC 1

Στόχος αυτών των ενεργειών είναι η προώθηση και η ανάδειξη καλών πρακτικών των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας για να τους ενθαρρύνουμε και για να τους βοηθήσουμε να αναπτύξουν την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμησή τους.

Ευχόμαστε στον Ιωσήφ και σε ανώτερα και να έχει πάντα επιτυχίες!

Επιμέλεια ανάρτησης: Καρβουνίδου Μάρθα